Západné Slovensko dostane ešte tento rok vlastnú televíziu

Západné Slovensko dostane vlastnú spravodajsko-publicistickú televíziu. Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila v utorok trnavskej spoločnosti RegionMedia licenciu na regionálne digitálne televízne vysielanie programovej služby Západoslovenská televízia. Jej spustenie je naplánované koncom tohto roka.

Obsahom vysielania má byť podrobné spravodajstvo z regiónov, diskusné relácie zamerané na obce a mestá či predstavovanie zaujímavostí z regiónov. „Práve takýto druh televíznej skladby na západnom Slovensku chýba, keďže veľké televízie obchádzajú malé regionálne dianie. Ale práve tu sa buduje lokálpatriotizmus a udržiavajú sa tradície,“ vysvetlil motiváciu založiť novú televíziu jej konateľ Pavol Galbavý.

Programová štruktúra má obsahovať aj krátke dokumentárne filmy, či už z vlastnej produkcie, alebo od iných producentov z ostatných lokalít Slovenska. "Divák bude informovaný o malých kultúrnych podujatiach ako aj celoslovenských akciách. Nebude chýbať ani vzdelávací rozmer formou diskusií o zdraví, módnych trendoch, voľnočasových aktivitách či relácie o stavebníctve, elektrotechnike a motorizme," popisuje Galbavý. Konkretizoval nedeľný cyklus relácií Hľadanie, ktorý sa má s duchovným podtónom venovať témam ako zmysel života, drogové závislosti, poradňa so psychológom či diskusiám na tému vznik života na Zemi alebo teória veľkého tresku.

Podľa Galbavého bude televízia pokrývať územie západného Slovenska vrátane Záhoria, Bratislavy až po Piešťany a Nové Mesto nad Váhom. Vysielať má prostredníctvom káblových rozvodov, IPTV a cez DVB-T vysielače. "Keďže ide o zaujímavý informačný projekt, rátame s tým, že pre všetkých káblových operátorov – malých i veľkých to bude prínosom. Sme v kontakte s UPC, Magiom, začneme rokovanie so Swanom, Satrom a Orangeom. Menšie káblovky súhlasia, čakajú na signál z DVB-T vysielača," povedal pre Mediálne.sk konateľ. Digitálne terestriálne vysielanie Západoslovenskej televízie by malo byť dostupné v lokalitách Bratislava, Trnava a Borský Mikuláš.

Stanica bude mať svoje sídlo v Bratislave, odkiaľ budú uskutočňovať výjazdy jej regionálne štáby. Na moderátorských postoch by sa mali objaviť známe tváre, konkrétne mená Galbavý prezradiť nechcel. "Sú to ľudia z veľkých televízií," naznačil. Redakcia Západoslovenskej televízie bude pozostávať z približne šiestich spravodajských štábov, štyroch hlásateliek a siedmich moderátorov publicistiky.

Galbavý nechcel prezradiť investora, ktorý stojí za projektom. Tvrdí , že je apolitický. Neuviedol ani náklady na rozbeh televízie. RegionMedia si zaregistrovala aj ochrannú známku na logo, ktoré tvorí štylizované písmeno „Z“ a zatiaľ neaktívnu internetovú doménu www.zapadoslovenska.sk.

Firma RegionMedia bola v televíznom biznise aktívna aj doposiaľ, produkovala viacero televíznych priamych prenosov a dokumentárnych filmov odvysielaných v celoplošných televíziách. Pre TV Noe napríklad vyrobila priamy prenos z medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkové dni v Terchovej v rokoch 2009, 2010 a 2011. Tento záznam odvysielala aj Slovenská televízia. Produkovala tiež televízny záznam vianočných kolied – Obývačkový orchester z Terchovej či z koncertu Evy Urbanovej počas Cyrilometodských dní. Nakrútila aj dokumentárne filmy ako Hudba pod Rozsutcom, Vianoce v Terchovej, Oživovanie hmoty, Poézia v obraze či Pocta Jánovi Pavlovi II., ktoré odvysielala STV.

RegionMedia v utorok získala licenciu aj na reklamný kanál s názvom ForWe, ktorý má byť podľa Galbavého priestorom pre podnikateľov taktiež na západnom Slovensku. Jeho spustenie však momentálne nie je prioritou. "ForWe je zatiaľ „v zálohe“, teda je to sekundárny produkt. Všetko závisí od uvoľnených frekvencií na DVB-T. Tento projekt časovo neponáhľa," uzavrel konateľ.