V krátkej dobe pribudnú na Slovensku hneď niekoľko nových digitálnych televíznych služieb, ide hlavne o regionálne digitálne televízie. Trnavská spoločnosť Regionmedia sa chystá spustiť vysielanie digitálnej Západoslovenskej televízie, ktorá bude vysielať 70 percent bežný televízny program a 30 percent doplnkové služby - videotext, reklama, telenákup a podobne. Okrem toho spoločnosť požiadala aj o licenciu na digitálne vysielanie reklamnej televízie s názvom Forwe, na ktorú si zaregistrovala aj doménu. Konateľom trnavskej spoločnosti Regionmedia je Pavol Galbavý.

Vlastnú digitálnu televíziu plánuje spustiť aj nová Prešovská spoločnosť Seven Media, ktorej konateľom je Radomír Kreheľ. Ten je majiteľom vlastného videoštúdia RK7. Nová televízia sa má volať TV7, bude ponúkať spravodajstvo a doplnkové vysielanie. "Bude to lokálna prešovská televízia,“ povedal pre Mediálne.sk Kreheľ, viac podrobností o chystanej televízii prezradiť zatiaľ nechcel.

Na obzore nové televízie - Západoslovenská televízia a ďalšie
Zdroj: PAUL SAKUMA

Zdroj: SITA

V Prešove o licenciu na digitálne vysielanie žiada aj realitná spoločnosť Gaad Real s názvom Televízia Prešov, ktorej obsah má tvoriť z polovice doplnkové vysielanie, 10 percent preberané programy a 40 percent vlastné. V súčasnosti v Prešove vysiela rovnomenná televízie TV Prešov, ktorá prináša regionálne vysielanie nie len z Prešova ale z celého Prešovského samosprávneho kraja, či vysiela záznamy zo zasadania poslancov Mestského zastupiteľstva a poslancov Prešovského samosprávneho kraja.

"Plánujeme postaviť vlastný vysielač na digitálna vysielanie. Doposiaľ TV Prešov vysielala spoločnosť Gaad Prešov, a po novom to má byť Gaad Real," povedal pre Mediálne.sk Tomáš Fatula z TV Prešov. Nevylúčil, že sa obsah vysielania TV Prešov aj trochu zmení.

Žiadosť o digitálne vysielanie požiadala aj existujúca regionálna televízia TV Poprad. Vlastný Infokanál plánuje spustiť tiež káblová spoločnosť Kalná KTR.

Získanie licencie na digitálne vysielanie nie je tak zložité, rada pri splnení nenáročných formálnych a technických podmienok ho aj udelí. Rada rozhodne o udelení licencie na digitálne vysielanie do 90 dní od podania žiadostí.

Nedávno udelila rada licenciu na digitálne vysielanie spoločnosti Markíza-Slovakia na programovú televíznu službu Markíza Cinema