YouTube nie je taký bezpečný, ako sa zdá
Prieskumy ukazujú, že generácia mladých ľudí vo vekovom rozpätí cca 12 – 18 rokov stále viac uprednostňuje YouTube pred klasickou televíziou aj videoslužbami. Keďže ide o suverénne najpoužívanejšiu službu svojho druhu na svete, poskytovanú veľkou korporáciou a všetkým na očiach, rodičia väčšinou považujú jej sledovanie deťmi za relatívne bezpečné.
Pravda je však taká, že používatelia na YouTube denne umiestňujú obsah, ktorý by ste rozhodne nechceli vášmu dieťaťu pustiť.
Google ako prevádzkovateľ služby to vie a odstraňovaniu takýchto videí venuje stále väčšiu pozornosť. Okrem vlastných ľudí necháva obsah „kontrolovať“ aj používateľov. Ponúka prvky, prostredníctvom ktorých môže používateľ prevádzkovateľa služby na škodlivé obsahy upozorniť, ale aj získať väčšiu kontrolu nad tým, aký obsah sa bude zobrazovať.
Používateľ môže prostredníctvom tlačidla so symbolom vlajky pod prehrávacím oknom poslať upozornenie na potenciálne škodlivé video. Takéto video si na základe toho prezrie pracovník spoločnosti, ale zároveň by malo byť automaticky zaradené do takzvaného obmedzeného módu (restricted mode), v ktorom sa nezobrazujú videá, ktoré za potenciálne škodlivé označili používatelia, softvérový filter, ale aj samotní uplaoderi. Každý uploader má totiž možnosť označením upozorniť na charakter obsahov vo videu, ktoré na služby umiestňuje.
Zdroj: Profimedia
Ako vplývajú na deti sociálne siete
Samostatnou kategóriou je téma detí na sociálnych sieťach. Výskumy ukazujú, že naše konanie online nie je rovnaké ako v skutočnom živote. Fenoménu sa venuje nová oblasť psychológie – kyberpsychológia, ktorej známa predstaviteľka Mary Aiken vlani vydala knihu Cyber Effect. V nej okrem iného upozorňuje na fakt, že charakterové vlastnosti, ktoré sú v ľuďoch prítomné iba latentne, sa v kyberpriestore môžu prejaviť naplno – a často so zničujúcimi následkami.
Kyberšikana či nadväzovanie kontaktu s nebezpečnými osobami majú svoj predobraz v reálnom svete. V prostredí sociálnych sietí však naberajú nevídané rozmery. Deti si často vôbec neuvedomujú, aké dôsledky môže mať neuvážené konanie či jednorazový skrat.
Prostredie sociálnych sietí však vplýva na deti aj inými, menej očividnými spôsobmi. S kritickým hodnotením faktov z vlastnej informačnej bubliny majú problém aj dospelí ľudia, neprekvapí teda, že tieto schopnosti u detí často úplne absentujú. Nielen, že majú problém odlíšiť pravdivé informácie od nepravdivých, podľa fínskej štúdie z roku 2015 až štyri pätiny detských respondentov nevedelo rozoznať ani reklamu od redakčného obsahu.
Čo urobí s deťmi takto vytváraný obraz sveta môžeme, samozrejme, iba hádať. Istý trend je však možné vyčítať z pribúdajúcich správ o stúpajúcom počte detí, ktoré pociťujú stres zo súčasného vývoja vo svete, pričom za jeho hlavný zdroj je považovaný práve príval správ zo sociálnych sietí.
Zároveň je však online komunikácia normálnou súčasťou dnešného života, od ktorej nie je ľahké, a od istého veku ani žiaduce, deti izolovať. O to dôležitejšia je úloha rodičov a učiteľov, ktorí môžu pomôcť deťom využiť potenciál sociálnych sietí a zároveň vyhnúť sa ich nástrahám.
Všetky sociálne siete majú interné pravidlá a ochranné prvky, ktoré je dobré poznať. Väčšinou je to pri troche snahy jednoduchá záležitosť. Dieťa, ktoré je informované o možných rizikách, omnoho ľahšie identifikuje potenciálne nebezpečenstvo. Ak má zároveň pocit, že dospelí okolo neho týmto veciam rozumejú a môže sa na nich s prípadnou obavou obrátiť, je veľká pravdepodobnosť, že tak dieťa v prípade rizikovej situácie spraví.
Digitálne gramotní rodičia
Zakazovať deťom internet či používať softvérové filtre už nestačí. Ak zadáte do vyhľadávača slovné spojenie „bypassing parental controls“ , teda obchádzanie rodičovských kontrol, možno vám výsledky nespôsobia nespavosť, ako vo svojom tweete naznačila Mary Aiken, ale rozhodne to v mnohých rodičoch vyvolá prinajmenšom pocit bezmocnosti.
I say to parents pls Google 'bypassing parental controls' u will get a million+ results -no sleep tonight- but u will know what ur kids know https://t.co/mT1RnI9wWk
— Dr. Mary Aiken (@maryCyPsy) 21. januára 2017
Snaha o ochranu detí pred nástrahami digitálneho sveta však nie je mrhaním energiou. Aj v online prostredí je možné nájsť nástroje, vďaka ktorým je internet pre deti bezpečnejší. Prevažná väčšina z nich však funguje len na danej platforme a môže byť účinná len vtedy, ak o nich rodič vie a rozumie im.
Aj preto je dobré, ak rodičia majú prehľad o nových digitálnych trendoch. Takýmto spôsobom môžu výrazne prispieť k mediálnej gramotnosti svojich detí. Šanca, že deti dokážu využívať všetky výhody digitálneho sveta a zároveň sa vyhnú jeho najväčším nástrahám, sa tým mnohonásobne zvyšuje.
Autor je riaditeľ Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu.