Aktualizované o 11:14: Bývalá spoločníčka obžalovaného sa cíti byť po začiatku vyšetrovania prípravy jej vraždy opäť ohrozená. V piatok v kauze vypovedá ako svedkyňa.

„Dlho som váhala, či mám vôbec prísť na Slovensko, keďže som tu už vyše dvoch rokov nebola,“ povedala pred senátom Okresného súdu Bratislava II. Podľa svojich slov sa cíti neisto a ohrozená. Rovnako uviedla, že už v roku 2017 boli náznaky, že bude kriminalizovaná a bude sa zasahovať do vyšetrovania.

„V Nemecku som požiadala orgány o pomoc a moju ochranu. Bola som tri razy na výsluchu,“ doplnila. Tvrdí, že o slovenskom podsvetí na začiatku 90. rokov nemala žiadne informácie ani sa neangažovala v politike. V roku 1997 ju mali zamestnanci televízie Markíza upozorniť na objednávku na jej odstránenie.

Ruskovu manželku nechceli ako vedúcu vydania

Na súde spomínala, ako spolu s P. Ruskom začali postupne pracovať na udelení licencie pre televíziu Markíza. Neskôr mal P. Rusko začať pracovať poza jej chrbát. Prvé problémy nastali, keď zistila, ako nakladal s financiami. Svoj podiel v televízii predala v roku 2001 za 171 miliónov korún.

Podľa jej názoru sa jej chcel P. Rusko zbaviť, chcel, aby odišla naspäť do Nemecka, jednoducho, aby „zmizla zo Slovenska“.

Tvrdí, že ju v roku 1997 aj zastrašovali. Konfliktov s P. Ruskom mala viacero. Okrem financií spomenula aj prípad, keď sa jeho vtedajšia manželka chcela stať vedúcou vydania v televízii, čo odmietala S. Klaus-Volzová aj investori.

Aktualizované o 12:04: Na to, že je ohrozená na živote a mala by si zaobstarať ochranku, ju mal v roku 1998 upozorniť aj Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti vo väzbe v súvislosti s televíznymi zmenkami. Predstaviť jej ho mal Siloš Pohanka, exmajiteľ štúdia Espe.

Na viacero momentov z obdobia sporov v prípade televízie Markíza si už nepamätala. Vyhlásila, že napríklad jedného z bosov skupiny sýkorovcov, ktorého do televízie doviedol M. Kočner Petra Čongrádyho, stretla len dva razy a nebola s ním v pravidelnom kontakte. Na Slovensku sa už necítila od roku 1997 „dobre“, a preto odcestovala.

Aktualizované o 13:24: P. Čongrády sa zjavil po prvý raz na jej stretnutí s M. Kočnerom. „Neviem, či išlo o náhodu,“ skonštatovala s tým, že od roku 1974 žila v zahraničí a s ľuďmi ako P. Čongrády sa nestretávala. O vyšetrovaní prípravy svojej vraždy sa dozvedela z tlače až v roku 2017.

„Chcem sa vám ospravedlniť zato, že sme prijali takúto objednávku,“ odkázal svedkyni pred jej odchodom z pojednávacej siene banskobystrický bos M. Černák. U neho si mal vraždu exriaditeľ televízie objednať.

„Ja som pani Klaus-Volzovú nepoznal. Nie je pravda, že sa stretla len dva razy s P. Čongrádym. Ochranku mala od Čongrádyho a nedal jej ju Marian K. Nikdy sa nezmienila, že mala strach o svoj život alebo že by sa ju obžalovaný Pavol R. snažil zabiť,“ vyhlásil ďalší spoluobžalovaný bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel.

„Hovorila nepravdu o spore v Markíze. Hovorila nepravdu o neplatnosti zmluvy s Espe štúdiom. Sama priznala, že jej hodnota v televízii bol veľmi malá. Motív akýmkoľvek spôsobom získať v roku 1997 jej podiel je nezmyslený,“ zareagoval na jej výpoveď P. Rusko.

Na otázku obhajcu Mareka Paru, prečo, keď mala obavy o svoj život, nešla vypovedať na políciu, uviedla, že raz políciu kontaktovala. Podľa jej slov bývalý riaditeľ televízie Markíza „nemal z ničoho strach a bol mocný a dominantný“.

Po odchode S. Klaus-Volzovej predseda trojčlenného senátu pojednávanie na hodinu prerušil. Po tom sa budú vyjadrovať obžalovaní k výpovediam svojich spoluobžalovaných.

Aj s členmi podsvetia

Proces sa uskutočňuje za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Bratislave.

Na hlavné pojednávanie ráno eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) všetkých troch spoluobžalovaných, a to na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného bosa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa, alias Kýbla, na doživotie odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka a jeho komplica Miloša Kaštana.

Vypočutie S. Klaus-Volzovej navrhol prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Michal Šúrek i obhajoba.

Proces odročili na december

Aktualizované o 14:47: Po približne piatich hodinách odročili proces na 13. decembra. Súd pokračoval v piatok popoludní v prerušenom konaní vyjadreniami jednotlivých obžalovaných k výpovediam spoluobžalovaných.

„Výpoveď Róberta L. pokladám za účelovú, má rovnakých obhajcov ako pán Pavol R. a Marian. K. Výpoveď pána Pavla R. je tiež účelová, je to jeho právo. Musel som si zvyknúť na jeho invektívy. Verím, že aj jeho spravodlivosť dostihne, príde ma navštíviť do leopoldovskej väznici a budem mať možnosť pracovať na jeho resocializácii,“ povedal M. Černák.

„Z môjho pohľadu je to hlúposť, nikdy k tomu nedošlo. Teatrálne sa pán Mikuláš Č. pani Volzovej ospravedlnil,“ zdôraznil R. Lališ na margo výpovedí M. Kaštana a M. Černáka. Označil ich za objednanú lož. M. Černák opätovne vyzval, aby s ním išiel na detektor lži.

„Ich svedectvá považujem za absolútne nepravdivé a dokážeme svoju pravdu, nielen svedectvami, ale aj listinnými dôkazmi,“ doplnil P. Rusko.

Na odročenom pojednávaní 13. decembra budú vypočutí ďalší svedkovia.

Prvé pojednávanie sa vo veci začalo v máji tohto roku. Kýbel účasť na príprave vraždy rovnako ako P. Ruska poprel. M. Černák a M. Kaštan sa k činu priznali.

Polícia začala prípad riešiť na základe výpovede M. Černáka. Práve on mal vypovedať, že si P. Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu S. Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských.