To sa teraz zmení. Operátor vo štvrtok ohlásil prvé detaily k novej retailovej službe na satelite. Fungovať bude pod rovnakou značkou ako bezplatný balík staníc šírený cez DVB-T Voľná telka a ponúkať bude aj podobné programové zloženie: Jednotka, Dvojka, Joj, Plus a Wau. Naladiť sa dajú na rovnakej pozícii ako v prípade medzičasom konkurenčného Skylinku, teda SES Astra 23,5E. Na tejto pozícii sú aj ďalšie televízie ako Ta3, TV Lux, Šlágr TV, ČT24 či Óčko, ktoré sa dajú prijímať aj bez akéhokoľvek operátora.

Pre príjem staníc bude potrebná prístupová karta alebo modul Voľnej telky. Za kartičku treba platiť, no samotná základná ponuka má byť sprístupnená „v rámci platnej legislatívy a transparentne bez navýšenia nákladov či vytvárania poplatkov s rôznymi názvami,“ uviedol šéf Towercomu Roman Fischer.

Narážať tým mohol napríklad na takzvaný servisný poplatok Skylinku, ktorý dlhé roky bezplatná platforma zaviedla pri základnom balíku programov v máji 2012, po tom, čo služba prešla od Towercomu pod nového majiteľa M7 Group. Majiteľ sa medzičasom zmenil aj v Towercome – firmu, ktorá mala netransparentných slovenských vlastníkov, vlani kúpila austrálska investičná skupina MIRA.

Konkurencia Skylinku

Načo vlastne Towercom rozšíril svoj biznis opäť aj o satelitný príjem pre dívákov, keď na trhu pôsobia okrem Skylinku aj Telekom (vrátane Digi) a Freesat?

„Naším cieľom nie je ponúkať zasa to isté. Chceme osloviť bežných ľudí, slovenské domácnosti, ktoré nechcú alebo nemôžu utrácať mesačné poplatky za desiatky TV kanálov, ktoré ani nestíhajú sledovať. Nejdeme konkurovať v počte kanálov ale ideme zabojovať vyváženou programovou ponukou bez mesačných poplatkov, s univerzálnosťou aj s možnosťou extra ponuky tématických kanálov,“ uviedol pre Mediálne.sk operátor.

Towercom jasne hovorí, že jeho ponuka má osloviť satelitných divákov, ktorí prijímali kanály zo satelitu Astra (kde je Skylink), no súčasný operátor im nevyhovuje. Cieľovkou sú podľa firmy aj domácnosti, ktoré nemajú optimálny príjem terestriálneho vysielania. 

Čo sa týka porovnania Voľnej telky a Skylinku, cenovo alternatíva Towercomu vychádza lepšie. Skylink mesačný poplatok za základný balík programov zvýšil až na 2,40 eura mesačne, v závislosti od spôsobu platby.

Pravda, programová ponuka základného balíka Skylinku je výrazne širšia – obsahuje takmer 60 základných slovenských a českých staníc, vrátane viacerých v HD.

Prístupová karta k satelitnej Voľnej telke bude stáť jednorazovo 19,90 eura, distribuovať sa začne budúci týždeň. Investícia do novej karty sa teda vráti v porovnaní so Skylinkom za necelý rok, potom by už zákazníci nemali platiť nič.

Kartičku si nemusia kupovať tí, čo majú kartu a moduly spoplatneného DVB-T (Plustelka) - tieto karty sú použíteľné aj na príjem programov Voľnej telky cez satelit.

Otázka, samozrejme, je, ako dlho ostanú kanály Voľnej telky na satelite bezplatné – garancia nie je žiadna. Noví majitelia Skylinku zdôvodnili zavedenie poplatkov svojho času nákladmi na technické zabezpečenie služby.

Bez Markízy

Satelitná Voľná telka má tiež jeden, pre niektorých divákov možno závažný nedostatok. Towercom uviedol službu bez televízie Markíza a jej ďalších staníc, hoci operátor s týmto vysielateľom podpísal zmluvu o šírení kanálov v štandardnom rozlíšení, informoval ešte v júni web Živé.sk

No povolenie platí iba pre platený balík, ktorý prevádzkuje iná príbuzná firma. „Markíza zatiaľ udelila súhlas v režime retransmisie iba spoločnosti Towerhome prevádzkovateľovi platformy Plustelka, na zaradenie do plateného balíčka, ktorý pripravujeme a plánujeme predstaviť v blízkej dobe. Čiže zatiaľ môže byť Markíza zaradená len v platenej ponuke, tak ako je to u iných operátorov,“ uviedla pre Mediálne.sk spoločnosť Towercom.

Chystaný balík spoplatnených programov, ktoré sa budú dať naladiť cez satelit, bude obdobou ponuky v DVB-T. V balíčku Plustelka za 6 eur mesačne sa nachádzajú stanice ako Eurosport, Viasat History a Nature, Nickelodeon či VH1, ako aj najnovší kanál zo skupiny Joj Cinema, ktorý funguje ako platená stanica. A v tomto balíku sa teda zrejme objaví aj Markíza.

Pravda, ak skupina Joj pridala všetky svoje kanály do bezplatného balíka, je možné, že to vytvorí tlak na Markízu, aby zmenila svoju politiku. Vo všeobecnosti komerčné televízie začali na televíznych operátorov tlačiť, aby im platili za zaradenie ich programov do ponuky. V prípade kábloviek sa to však dosiaľ týkalo iba HD verzií staníc a preberania programov do videoarchívov.