Švédsky súd oslobodil dvojicu filmárov obvinených z narušenia miesta posledného odpočinku obetí havárie trajektu Estonia, ktorí sa v roku 1994 potopil v Baltskom mori. Tragédia si vyžiadala 852 životov, informuje tlačová agentúra DPA.

Súd rozhodol, že dvojica síce porušila švédsky zákon zakazujúci potápanie sa k tomuto vraku, ale že príslušnú legislatívu nemožno v tomto prípade uplatniť. Protizákonná činnosť bola totiž vykonávaná z lode plaviacej sa v medzinárodných vodách pod vlajkou Nemecka, v ktorom však predmetný zákon - na rozdiel od Švédska, Estónska a Fínska - neplatí.

JB 74 Minsk - Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 13. decembra 2020. Bielorusi sa dožadujú nových prezidentských volieb a odstúpenia dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala agentúra Reuters. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledko
Neprehliadnite

Bielorusko žiada Poľsko o vydanie zakladateľov kanálu Nexta Live

Dvaja švédski filmári boli súčasťou filmového štábu, ktorý nakrúcal dokumentárny film vyšetrujúci potopenie trajektu Estonia. Na natáčanie vraku v septembri 2019 použili diaľkovo ovládané zariadenie, odhalilo ich však plavidlo fínskej pohraničnej stráže.

Filmársky tím vyslal k vraku výskumnú miniponorku v rámci prípravy dokumentu, ktorý odhalil masívnu dieru v trupe potopeného trajektu, čo vrhlo podozrenie na závery oficiálneho vyšetrovania.

Švédsko, Estónsko a Fínsko sa v roku 1995 dohodli, že vrak z mora nevytiahnu a miesto tragédie vyhlásia za miesto posledného odpočinku obetí. Zároveň prijali spoločnú legislatívu zakazujúcu narúšanie pietneho charakteru tejto lokality. V prípade usvedčenia hrozila filmárom pokuta a odňatie slobody do dvoch rokov.

Video,Camera,Operator,Working,With,His,Equipment
Neprehliadnite

Peking kritizuje Britániu za odobranie licencie čínskej štátnej televízii

Pôvodné vyšetrovanie potopenia Estonie sa ukončilo konštatovaním, že katastrofu spôsobilo otvorenie vrát do nákladných priestorov plavidla následkom silných vĺn. Experti však filmárom povedali, že dieru v trupe mohla spôsobiť iba obrovská vonkajšia sila, čo vyvolalo otázky nad príčinou nešťastia.

Niektorí tvrdia, že trajekt sa mohol zraziť s iným plavidlom - vojenskou loďou či ponorkou, alebo potopenie trajektu privodil výbuch.

Trajekt Estonia, ktorý premával medzi estónskym hlavným mestom Tallinn a švédskou metropolou Štokholm, sa potopil v skorých ranných hodinách 28. septembra 1994. Prežilo iba 137 ľudí.