Po mesiacoch neistoty má Slovenská televízia a rozhlas (STVR) novú generálnu riaditeľku, ktorá bude viesť verejnoprávnu inštitúciu nasledujúcich šesť rokov. Rada STVR v pondelok (12. 5.) zvolila do čela inštitúcie producentku a manažérku Martinu Flašíkovú. Víťazku výberového konania podporilo sedem z deviatich členov rady.

Oficiálne vymenovanie Flašíkovej za šéfku STVR: Prvé slová po prevzatí dekrétu
„Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák.
Hoci Flašíková získala jasnú podporu sedemčlennej väčšiny deväťčlennej rady, jej zvolenie okamžite vyvolalo ostré reakcie a obvinenia z politickej zaujatosti. Funkcie sa ujme v čase, keď sa verejnoprávne médium nachádza v napätej spoločensko-politickej atmosfére a pod drobnohľadom odbornej verejnosti.

STVR má nového generálneho riaditeľa: Namiesto Slaninu bude telerozhlas viesť Flašíková
Kto je Martina Flašíková?
Martina Flašíková má viac než 25 rokov skúseností v audiovizuálnom prostredí. Vyštudovala filmovú a televíznu vedu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU), kde získala aj magisterský titul v oblasti produkcie a manažmentu. Je dcérou Fedora Flašíka, známeho marketéra a zakladateľa portálu eReport, ktorý je často spájaný s priaznivým postojom k vládnej politike.
Vo verejnoprávnej televízii pôsobila ako výkonná producentka už v minulosti. Podieľala na tvorbe talentových šou, hraných seriálov, filmov a zábavných formátov. Neskôr sa presunula do komerčného sektora – pracovala pre televíziu JOJ, viedla aj produkčné spoločnosti Protos Production a Piknik Pictures a venovala sa aj vlastnej reklamnej aj vydavateľskej činnosti. V lete 2024 sa stala predsedníčkou predstavenstva spoločnosti New Story Media, ktorá prevádzkuje portál eReport. Od apríla 2025 pôsobila na poste šéfky televízneho vysielania STVR.
Čo sľubuje vo svojom projekte?
Flašíková vo svojom projekte riadenia a rozvoja STVR deklaruje zámer zachovať súčasné programové služby, no zároveň ich plánuje zefektívniť a „zdynamizovať“. Dôraz kladie na modernizáciu spravodajstva a posilnenie tvorby pre detského diváka – najmä prostredníctvom nového rodinného seriálu. V oblasti financovania navrhuje zriadiť špecializovaný útvar pre čerpanie eurofondov a grantových schém.
Ambiciózne pôsobí jej plán vytvoriť Národné spravodajské centrum prepojením STVR s tlačovou agentúrou TASR. V projekte zdôrazňuje, že jej vízia je realistická a reflektuje rozpočtové možnosti telerozhlasu. Mnohé opatrenia sa podľa nej dajú realizovať aj bez výrazného navýšenia financií, najmä efektívnejším nastavením interných procesov.

Projekty kandidátov na šéfa STVR: Denné seriály, zmeny v spravodajstve aj aplikácia ako Netflix
Rada rozhodla – bez verejnosti
Kandidátske vypočutie prebehlo za zatvorenými dverami, verejnosť mohla proces sledovať len prostredníctvom online prenosu. Tento formát ostro kritizovala opozícia, ktorá upozorňuje na nedostatočnú transparentnosť. Rada argumentovala, že zabezpečením audiovizuálneho online prenosu je naplnená zákonná požiadavka na sprístupnenie vypočutia pre verejnosť.
Členovia rady napokon schválili aj prítomnosť poslancov parlamentu ako pozorovateľov. Nemali však právomoc interaktívne vstupovať do procesu vypočutia a klásť kandidátom otázky. „Stratili sme možnosť odbornej diskusie. Verejnosť má právo byť prítomná pri výkone verejnej funkcie,“ vyhlásila Zora Jaurová (PS) a avizovala, že priebeh výberu napadnú na Ústavnom súde SR.
Politické tiene a prepojenia
Zvolenie Flašíkovej sprevádza ostrá kritika opozície i mediálnych odborníkov. Progresívne Slovensko upozorňuje, že hoci Flašíkovej projekt pôsobí moderne a odborne, dôveryhodnosť narúšajú väzby na spravodajský web eReport. Podľa Zory Jaurovej (PS) je ťažké dôverovať vízii nezávislej žurnalistiky, keď ju predkladá osoba spojená s médiom nakloneným vláde.
Jaurová súčasne doplnila, že Flašíková vstupuje do náročného prostredia, ktoré bude ovplyvňovať rada so silnými právomocami. Ako podotkla, rada môže riaditeľa kedykoľvek odvolať, a to za čokoľvek. Autonómia vedenia verejnoprávneho média je tak podľa nej značne oslabená. Zároveň uznala, že projekt novej riaditeľky je modernizačný a bol v kontexte úrovne celej voľby spracovaný pomerne kvalitne.
Opozičné hlasy spochybňujú aj samotný proces voľby. Vypočutie kandidátov bez fyzickej účasti verejnosti a to, že poslanci parlamentu nemali možnosť klásť otázky podľa SaS a PS podkopáva verejnú kontrolu a môže oslabiť dôveru v inštitúciu, ktorá má slúžiť všetkým občanom.
Napriek odbornej kvalifikácii Flašíkovej opozícia upozorňuje na jej rodinné i profesionálne prepojenia. Je dcérou Fedora Flašíka, niekdajšieho politického marketéra a zakladateľa portálu eReport, známeho svojou priazňou k súčasnej vládnej moci. Práve táto minulosť je podľa kritikov rizikom pre nezávislosť telerozhlasu. Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Trinásť riaditeľov, 3 inštitúcie, 33 rokov: Ako sa menili šéfovia STV, RTVS a STVR
Flašíková verzus Slanina
Najväčším konkurentom Flašíkovej bol doterajší dočasný riaditeľ Igor Slanina, ktorý získal dva hlasy. Jeho pôsobenie vo funkcii však vzbudilo pozornosť najmä pre viaceré zmluvy, ktoré uzavrel – vrátane kontraktu so Slovenským futbalovým zväzom v hodnote 8,5 milióna eur, platného až do roku 2028. Podľa kritikov mohol prekročiť svoje zákonné kompetencie, keďže ako poverený riaditeľ nemal podpisovať dlhodobé záväzky.
Zaujímavé je, že samotná Flašíková označila športový kanál STVR za nerentabilný a nevylúčila jeho zrušenie. Otázne tak je, čo sa stane s vysielacími právami na futbalové zápasy, ktoré zabezpečil Slanina.
Ministerstvo kultúry: Veríme v nezávislosť
Ministerstvo kultúry zvolenie Flašíkovej víta a vníma ho ako príležitosť posilniť nezávislosť a profesionalitu verejnoprávneho vysielania. „Ministerstvo kultúry vníma zmeny v riadení STVR ako príležitosť posilniť dôveru verejnosti v objektívne, profesionálne a zodpovedné vysielanie,“ uviedla riaditeľka komunikačného odboru MK SR Petra Bačinská.
Zmenu v čele telerozhlasu víta rezort kultúry ako príležitosť na reštart dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. „Veríme, že pod jej vedením bude STVR nezávislé a transparentné médium,“ dodala Bačinská s tým, že že rezort kultúry bude aj naďalej podporovať kroky smerujúce k posilneniu transparentnosti a k tomu, aby STVR plnila svoje poslanie v prospech celej spoločnosti.
Čo čaká STVR?
Zmeny v STVR sú výsledkom novej legislatívy, ktorou sa zrušila RTVS a vznikla STVR ako nový subjekt. Súčasná právna úprava dáva Rade STVR silnejšie kompetencie – vrátane právomoci kedykoľvek riaditeľa odvolať.
Podľa kritikov to môže obmedziť autonómne rozhodovanie generálnej riaditeľky a otvárať dvere k politickým zásahom. „Je to vlastne len predĺžená ruka Rady. Aj kvalitný projekt bude ťažké presadiť bez nezávislosti,“ myslí si Jaurová.
Martina Flašíková tak vstupuje do náročného prostredia, kde bude musieť obhajovať nielen svoju víziu, ale aj vlastnú nezávislosť. Tá sa stáva kľúčovým meradlom jej úspechu – i dôvery verejnosti. Mastupuje do čela inštitúcie, ktorá čelí nielen vysokej politickej citlivosti, ale aj pochybnostiam o nezávislosti a dôveryhodnosti. Jej prvé rozhodnutia ukážu, či STVR pod jej vedením zvládne náročný reštart.