Rada STVR dnes, v pondelok 12. mája, vypočula pätice kandidátov uchádzajúcich sa o pozíciu generálneho riaditeľa STVR. Svoj projekty predstavilo päť kandidátov: Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.

Deväťčlenná Rada STVR po vypočutí pätice kandidátov rozhodla, že novou šéfkou STVR sa stane Martina Flašíková. V tajnej voľbe získala 7 hlasov, dočasne poverený generálny riaditeľ Igor Slanina získal 2 hlasy. „Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák. Nová generálna riaditeľka bude viesť verejnoprávnu inštitúciu nasledujúcich šesť rokov.

Generálna riaditeľka STVR Martina Flašíková.
Neprehliadnite

STVR má nového generálneho riaditeľa: Namiesto Slaninu bude telerozhlas viesť Flašíková

S akými projektami sa uchádzali kandidáti o post generálneho riaditeľa STVR?

Martina Flašíková: STVR – Bod nula

Ako prvá predstavila svoj projekt producentka Martina Flašíková. Projekt s názvom STVR – Bod nula uviedla s tým, že „Slovenská televízia a rozhlas stoja na takomto bode: bez kontinuity, bez jasného smeru, no s potenciálom a spoločenským očakávaním“.

Uviedla, že jej vízia riadenia a rozvoja STVR nie je nastavená idealisticky, ale realisticky, a vychádza zo súčasných rozpočtových možností. Zdôraznila, že pri mnohých projektoch nestojí riešenie primárne na finančnej injekcii, ale zefektívnení projektov.

Vo svojom projekte sa nevyhla ani kritike STVR. „STVR využíva svoj potenciál neefektívne,“ uviedla v zmysle neefektívneho využívania zdrojov, prezamestnanosti či slabej sledovanosti. Televízii podľa Flašíkovej chýba jasná identita, stabilné publikum a vyrovnaná kvalita produkcie. Z televíznej Jednotky chce urobiť „stabilného a rešpektovaného lídra“, ktorý bude konkurenciou komerčným televíziám. „Jednotka dokáže dostať divákov k obrazovke. Nemá však stratégiu a plán,“ upozornila.

Nastavenie Dvojky považuje za výborné, ako nedostatok však vníma, že nemá vlastné promo a PR. „Musíme dať ľuďom vedieť, že Dvojka vysiela dobré veci a oplatí sa ju zapnúť.“ Ako veľký problém vidí, že STVR dnes nedokáže odkomunikovať vlastný obsah a nemá nastavený systém. „Z tohto dôvodu bude práve marketing a public relations jedným z prvých oddelení, na ktoré sa ako budúca generálna riaditeľka detailne zameriam,“ uviedla.

Pri športovom okruhu Flašíková pripustila jeho zrušenie, „ak STVR nebude mať k dispozícii významné športové práva, ktoré by mali potenciál pritiahnuť reklamné príjmy a zaujať divácke publikum“. Obsah, ktorý v súčasnosti ponúka :Šport, by dostal priestor na Dvojke a Jednotke podľa atraktivity.

V časti o spravodajstve venovala priestor najmä spravodajskému okruhu :24, ktorý chce transformovať na „živé médium“. Príspevky by mali byť vyrábané súbežne pre televíziu, web, mobilné aplikácie aj sociálne siete tak, aby obsah bol prispôsobený danému médiu. Upozornila, že hlavné televízne spravodajstvo je v súčasnosti tretie najsledovanejšie, no nie preto, lebo je zlé, ale nemá vytvorenú nábehovú krivku z podvečerného programu a nenasleduje po ňom dostatočne atraktívny večerný program.

Navrhuje vytvorenie Národného spravodajského systému so spoločným redakčným systémom, newsroomom i editorským procesom, kde by sa sústreďovali všetky dôležité domáce a zahraničné správy a informácie z tlačových konferencií. So systémom by pracovala nielen STVR, ale aj verejnoprávna tlačová agentúra TASR. Pilotný projekt spoločného spravodajského centra by chcela spustiť o rok.

V rozhlase by chcela do dvoch rokov zvýšiť dennú počúvanosť o 10 percentuálnych bodov. „Dramaturgia rozhlasových relácií musí mať inú podobu, aby sa jej dvihla počúvanosť,“ uviedla.

Čo sa týka financovania STVR, považuje za ideálny model návrat k pôvodnej výške 0,17 percenta HDP, ktoré navrhla minulá vláda. Súčasná vláda koncom roka 2023 schválila zníženie tohto príspevku na 0,12 percenta HDP. Zvýšiť chce príjmy z reklamy, ktoré má zabezpečiť zaujímavý obsah.

„Programové oddelenie musí zabezpečiť prácu pre obchod,“ uviedla s tým, že na jeseň má Jednotka zabezpečenú len jednu premiérovú reláciu Pečie celé Slovensko. „Nepotrebujeme viac peňazí, ale viac rozumu,“ dodala.

Zaoberať sa chce aj údajnou prezamestnanosťou a v audite vyšpecifikovať pozície, ktoré sú poddimenzované (ako príklad uviedla málo maskéroch a rekvizitárov). Upozornila tiež, že regionálne štúdiá v Banskej Bystrici a Košiciach nevyužívajú svoj potenciál. Z chátrajúcej výškovej budovy v Mlynskej doline by si vedela predstaviť mediálny dom, kde by boli sústredené všetky mediálne a kultúrne inštitúcie.

Ambíciou projektu Flašíkovej je zaviesť aplikáciu STVR Play, kde by telerozhlas ponúkal programy na podobnom princípe, ako fungujú streamovacie služby. „STVR nikdy nebude mať vlastnú VOD platformu. Nie je na to rozpočet. Riešením je aplikácia, kde si ľudia nájdu archív a live vysielanie.“

Martin Jakubec: Zrušenie nedeľných politických diskusií

Martin Jakubec na prezentácii svojho projektu uviedol, že riadenie verejnoprávnej inštitúcie, akou je STVR, by malo byť politicky nezávislé. Inštitúcia by mala byť zároveň bližšie k regiónom a vrátiť sa viac k pôvodnej tvorbe. Podporiť by sa mali regionálne štúdiá v Banskej Bystrici a Košiciach. Tie by mohli slúžiť na rozvoj regionálnej kultúry a tradícií či podporu regionálnych umelcov. Regionálne štúdiá by mali dostávať podľa Jakubca viac peňazí.

Stotožňuje sa so zrušením nedeľných politických diskusií, presunul by ich na pracovný týždeň. Namiesto diskusie by na nedeľu zaradil program, v ktorom by riaditeľ odpovedal verejnosti. Chcel by tiež efektívne spolupracovať s Radou STVR, ale aj s Výborom Národnej rady SR pre kultúru a médiá a Ministerstvom kultúry SR. Chcel by si „vybojovať“ peniaze aj formou zmluvy so štátom.

Po prípadnom zvolení by Jakubec ako prvé urobil audit tvorivej činnosti a hospodárenia. Verejnosti by chcel jasne komunikovať programovú štruktúru i rozpočet. Rozpočet by chcel „ohraničovať“, myslí si, že šetriť sa dá aj na koprodukciách. Rast príjmov by podľa neho mohla priniesť aj internetová reklama. Zaviedol by optimalizáciu nákladov, dá sa podľa neho ušetriť 30 percent finančných prostriedkov napríklad cez šetrenie na budovách i pracovných pozíciách - viaceré považuje za nadbytočné.

Posilniť a oživiť treba podľa Jakubca pôvodnú tvorbu. STVR by podľa neho mohla vyprodukovať aspoň jeden seriál ročne. Spravodajstvo by malo konkurovať zahraničiu. Vie si predstaviť vysielanie pôvodných inscenácií i tvorbu nových. Modernizovať by chcel aj technologickú infraštruktúru a dizajn webu. Podporuje tiež zachovanie športového kanálu na STVR.

Peter Janků: Zachovanie športu

Kandidát Peter Janků je za zachovanie športového programu. Spresnil to v odpovedi na otázku člena Rady STVR Martina Daňka počas pondelkového vypočutia kandidátov. „Veľmi to pomohlo Dvojke,“ argumentoval.

Zároveň práve v oblasti športového obsahu vidí priestor pre zvýšenie partnerstva STVR s komerčným mediálnym prostredím. Je presvedčený, že z partnerstva vie telerozhlas dosiahnuť viac ako pri konkurenčnom boji. „Vo všeobecnosti odmietam, aby sme s komerčným prostredím súťažili o sledovanosť a počúvanosť a podľa toho nastavovali program,“ dodal.

STVR by podľa neho mala byť služobníčkou verejnosti, na ktorú sa občan môže kedykoľvek obrátiť a spoľahnúť. Prízvukoval odolávanie ideologickým tlakom i odolávanie verejnoprávneho média bulvarizácii a vulgarizácii. S reklamou podľa neho treba pracovať veľmi citlivo.

Komercializácia verejnoprávneho vysielania je pre mňa oxymoron,“ vyjadril sa. STVR má podľa neho potenciál byť priestorom pestovania politickej kultúry, byť informačným médiom, ktoré bude stavať na vernosti pravde, byť kultúrnou a hlásiť sa k pilierom západnej spoločnosti, okrem iných aj kresťanskej morálky. Zároveň by mala slúžiť ako vzdelávacia inštitúcia.

Janků tiež uviedol, že je potrebné zamedziť tomu, aby sa cez médiá presadzovali obsahové a hodnotové rámce, ktoré sa vymykajú zo zaužívaných princípov, rovnako nie je stotožnený s tým, ak sa kladie nadmerný dôraz na rodovo vyvážené názvoslovie.

Norbert Majer: Hodnotenie STVR používateľmi

Norbert Majer uviedol, že verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas by nemala konkurovať komerčným televíziám a rádiám, mala by dávať pridanú hodnotu.

V rámci predstavenia svojho projektu vedenia STVR navrhol napríklad zavedenie prvkov priamej demokracie. Zavedenie interaktívneho elektronického systému by malo umožniť napríklad získavanie spätnej väzby pre efektívne riadenia zostavovanie programovej služby, ale aj hodnotenie kvality a zamestnancov. Hodnotiť by mali registrovaní používatelia cez aplikáciu.

Podľa Majera to môže viesť k zvýšeniu dôveryhodnosti verejnoprávnej inštitúcie, vplyvu používateľov na verejnoprávnu službu aj k zvyšovaniu dôveryhodnosti. Pri vývoji nových programov by to podľa jeho slov mohlo vytvoriť zdravé konkurenčné prostredie. Programy s nízkym hodnotením by napríklad mohli byť zrušené a nahradené. Verejnoprávny telerozhlas by tak mal byť schopný rýchlo a efektívne reflektovať na požiadavky používateľov.

STVR by sa mala podľa Majera zamerať na rozšírenie a poskytovanie verejnoprávnej služby aj na miesta so slabým signálom. Cieľom jeho rozvojového projektu v oblasti kritickej infraštruktúry je aj vybudovanie informačného centra na cielené poskytovanie informácií o krízových situáciách.

Igor Slanina: Dva nové seriály a návrat Trojky

Súčasný poverený riaditeľ STVR Igor Slanina zhodnotil obdobie svojho pôsobenia počas uplynulých mesiacov, keď inštitúciu viedol. Posledné mesiace podľa neho neboli premárnené, napriek obmedzeným kompetenciám sa mu podľa jeho slov spolu s jeho tímom podarilo dosiahnuť viacero vecí. Plnohodnotný mandát by mu ale dal lepšie možnosti. „STVR vnímam ako médium pre všetkých občanov, ktoré má spájať, nie polarizovať, taktiež kultivovať a vážiť si hodnoty, na ktorých stojí táto krajina," vyjadril sa.

Uviedol, že STVR sa podarilo začať s výrobou nových programov aj napriek rozpočtovým obmedzeniam: „Vo výrobe sú dva nové hrané seriály určené pre prime time 2026: Vraždy v dolinách a Dotyk života 2. V Košiciach vzniká detský seriál Marinka Somarinka a do vysielania pripravujeme aj animovaný večerníčkový seriál Lesná päťka.“

Ambíciou Slaninu je tiež vybudovanie dramaturgického oddelenia, ktoré by vyrábalo denné seriály pre dospelých v internom prostredí STVR. Pripusti aj možnosť obnovenia tradície bratislavských pondelkových inscenácií.

V rámci prezentácie uviedol, že by zachoval doterajšie kanály, plánuje ale aj Trojku, ktorá by cielila aj na detské programy. „Pripomeniem, že môžeme využívať bohatý archív STVR a v prípade programu určeného pre detského diváka si viem predstaviť projekty, ktoré budeme vytvárať v spolupráci s ministerstvami, napríklad školstva,“ dodal. V neskorších hodinách by na tomto okruhu mohli byť vysielané programy zo zlatého archívu.

Posilniť by chcel produkciu seriálov a filmov, v pláne má aj vývoj denného seriálu, či programov pre mládež. Je aj za produkciu zábavných programov, no zdôraznil, že by malo ísť o zábavné formáty s pridanou hodnotou, napríklad vedomostné súťaže či cestopisy.

V spravodajskej sekcii navrhuje zaradiť do vysielania spravodajskej stanice :24 program s pracovným názvom Politika v praxi, ktorá by legislatívu priblížila ľuďom pri ich bežnom živote. V STVR by chcel tiež vytvoriť samostatné analytické oddelenie, ktoré by bolo schopné prinášať analýzy a hodnotenia aktuálnych tém.

Pri športe považuje Slanina za svoju prioritu návrat slovenských reprezentačných tímov na obrazovky Slovenskej televízie, prenosy z domácich líg a vysielanie magazínov pre minoritné športy.

V súvislosti so Slovenským rozhlasom navrhol Slanina výraznejšie rozlíšenie jednotlivých rozhlasových okruhov, taktiež aj nový okruh. Za potrebné považuje zastaviť pokles počúvanosti. Zdôraznil nutnosť pravdivého a objektívneho spravodajstva, navrhol aj spoločný systém, z ktorého by si mohli materiály čerpať všetky zložky STVR. Rovnako by chcel zvýšiť podiel regionálnych štúdií na produkcii STVR a rozšíriť sieť lokálnych spolupracovníkov.

Generálna riaditeľka STVR Martina Flašíková.
Neprehliadnite

STVR má nového generálneho riaditeľa: Namiesto Slaninu bude telerozhlas viesť Flašíková

budova Slovenskej televízie
Neprehliadnite

Trinásť riaditeľov, 3 inštitúcie, 33 rokov: Ako sa menili šéfovia STV, RTVS a STVR

budova Slovenskej televízie
Neprehliadnite

Volí sa nový generálny riaditeľ STVR: Rada si vyberá z pätice kandidátov, favoritmi sú dvaja

Budova Slovenskej televízie v Mlynskej doline v Bratislave.
Neprehliadnite

Nečakané zmeny v STVR: Programovou riaditeľkou televízie sa stala Flašíkova dcéra

Tlačová konferencia Ministerstva kultúry SR k výsledkom auditu v Slovenskej národnej galérii. Na snímke Lukáš Machala.
Neprehliadnite

Rada STVR je kompletná: Novým predsedom je bývalý hovorca Mečiara, podpredsedom Machala