Nájsť pôvodnú slovenskú tvorbu v ponuke platformy Netflix je zriedkavé, v prípade domácich seriálov ide vyslovene o mimoriadnu udalosť. Komediálnemu seriálu Pressburg, ktorý sa hrdí prívlastkom „viacjazyčný“ a prepája život jazykovej menšiny so slovenskou väčšinou v súčasnej Bratislave, sa to podarilo. Na Netflixe je dostupný len od piatku 27. decembra a už sa zaradil na druhú priečku najsledovanejších seriálov.
„Dvadsaťminútový formát seriálu a jeho tempo sú predurčené na rýchle sledovanie epizód za sebou, čo vyhovuje diváckym zvykom streamingových služieb a dostať Pressburg na Netflix je pre nás splnený sen,“ hovorí režisér Csaba Molnár, ktorý má za sebou o. i. aj prácu na seriáli Horná Dolná. Pressburg je jeho srdcovým projektom, ktorý vytvoril v spolupráci s manželkou Luciou Molnár Satinskou.
Osemdielny netradičný seriál Pressburg kombinujúci slovenčinu, maďarčinu a nemčinu uviedla STVR na obrazovky na jeseň tohto roka. Vysielala ho na Dvojke v piatkové večery, kde nezaznamenal výraznejší divácky záujem.
Televízna víťazka roka 2024: Divákov aj kritikov očarila tento roka táto talentovaná herečka
Pressburg už voľbou názvu naznačuje, čo bude jeho témou. Tvorivý tím zvolil historické pomenovanie Bratislavy, lebo práve kozmopolitný charakter hlavného mesta, ktorý tento názov reprezentuje, je ťažiskovou témou seriálu. Romantický príbeh súčasného Pressburgu sa vysmieva zo stereotypov a predstavuje hľadanie identity vo viacjazyčnom prostredí cez príbeh lásky Slovenky Zity (Anna Jakab Rakovská) a Maďara (Attila Matusek). Domased Attila a svetobežníčka Zita sa napriek malej pravdepodobnosti stretnú a zamilujú sa. Rozdielnosť ich pováh, zázemia aj názorov na svet však predurčuje tento vzťah na zánik. Dvojica sa ale pokúsi o lásku zabojovať.
A pomyselný boj prebieha aj v ďalšej línii príbehu. Tá sa sústredí na juhoslovenskú aktivistickú skupinu, ktorá si hovorí Beťári z Felvidéku a jej členovia a členky komicky i vážne bojujú za svoje jazykové práva. Seriál Pressburg vďaka nim prináša na obrazovky okrem zábavy aj úvahy o multikulturalite a jej prínose pre spoločnosť.
Okrem Anny Jakab Rakovskej a Attilu Matuseka v hlavných úlohách sa môžu diváčky a diváci tešiť aj na viacero známych tvárí vo vedľajších úlohách. Zitinu starú mamu, trojjazyčnú Prešporáčku, stvárňuje herecká ikona Zuzana Kronerová a v epizódnych postavách sa objavia aj Petra Polnišová, Gregor Hološka, Lukáš Frlajs, Michal Kubovčík, ale napríklad aj speváčka Gizka Oňová či stand-up komička Nastaran Alaghmandan Motlagh, známa pod pseudonymom Nasi.
„Spolu s postavami nášho seriálu hľadáme odpovede na otázku, aká je správna rovnováha medzi multikultúrnosťou a ochranou našich hodnôt. Dôležitým rozmerom je rozšíriť obzory divákov, ponúknuť im alternatívy, pravdivejší, ale zároveň zábavný a obohacujúci pohľad do života menšín na Slovensku,“ hovorí režisér Csaba Molnár,
„Do príbehu seriálu sme preniesli aj náš každodenný dvojjazyčný život. Csabi je Maďar z Komárna a ja som vyrastala jednojazyčne, no jazyky starej Bratislavy som si postupne osvojila a využívam ich vo svojej práci jazykovedkyne,“ približuje Lucia Molnár Satinská, ktorá je jednou zo scenáristiek seriálu.