Oteckovia rozvíjajú príbehy štyroch mladých otcov, z ktorých každý po svojom zápasí s úlohou rodiča. Nechýba im zodpovednosť a snaha pomôcť s výchovou detí, čo zároveň prináša množstvo úsmevných situácií.

Ich život pritom odzrkadľuje reálne situácie, s ktorými sa otcovia bežne stretávajú – čelia neočakávaným výzvam rodičovstva a snažia sa zorientovať a nájsť si stabilné miesto vo svete matiek. Každý z oteckov má svoje lepšie aj horšie chvíľky, no v kritických situáciách sa vedia vynájsť a spojiť svoje sily.

Nový formát je inšpirovaný čilskou predlohou, ktorá je adaptáciou pôvodného argentínskeho seriálu Senores Papis z roku 2014, vysielaného v televízii Telefe. Formát sa medzinárodne predáva s názvom Dear Daddies, CME ho kúpilo aj pre svoje zvyšné európske trhy.

O réžiu Oteckov sa postarali Adriana Totiková a Vladimír Fischer. V hlavných úlohách sa v seriáli predstavia Vladimír Kobielsky, Braňo Deák, Filip Tůma a nová tvár na televíznych obrazovkách Marek Fašiang.

Partnerku F. Tůmu stvárni Monika Hilmerová. Jednu z ústredných rol si zahrá aj Zuzana Mauréry a priestor v seriáli dostal aj Marián Mitaš, ktorého postavu plánuje scenáristický tím počas vysielania prvej série postupne rozvíjať.

„Stále hľadáme zápletky a prepojenia. Niektorí muži majú po dve ženy, niektorí len jednu, ale každý má nejaký problém a stále si ich vytvárajú a komplikujú si život, generujú konflikty a často aj humorné situácie, do ktorých sa dostávajú. Hľadali sme také prototypy, ktoré by mohli byť na toto použiteľné a našli sme formu štyroch otcov, ktorá podľa mňa na Slovensku absolútne funguje,“ povedala scenáristka seriálu Katarína Mikulíková. „Už zostáva len na divákoch, aby posúdili, či je to zábavné, alebo nie,“ dodala.

Aktualizované 12:26: Prvý diel Oteckov Markíza uvedie už na Nový rok – 1. januára o 18:10. Pôvodne oznamovala dátum štartu o týždeň neskôr. Seriál bude mať priestor v pracovných dňoch, v ďalších dňoch už o 17:55. Prvú sériu plánuje televízia vysielať do konca sezóny. Hneď v prvý deň roka tak Markíza uvedie dva nové seriály – okrem Oteckov aj Susedov

Pre Markízu ide v prípade Oteckov po pauze o ďalší pokus udomácniť v dôležitom slote pred spravodajským blokom hraný seriál. V minulosti sa jej v tomto smere darilo hlavne s Búrlivým vínom, ktoré si za prvé tri mesiace v roku 2013 nabralo veľa divákov a televízia ho mohla následne presunúť do prime-time, kde prinášalo nadpriemerné ratingy.

Markíze potom v podvečernom slote vyšlo aj nasadenie ďalšej romantickej novinky Chlapi neplačú. Po jej finiši už ale rovnaký osud nemal ďalší žánrovo totožný príbeh Kukučka. Tento seriál televízia po pár častiach zo slotu o 18. hodine stiahla a presunula na menšiu stanicu Doma.

Odvtedy v podvečeroch Markíza viackrát experimentovala – k slovu sa totiž dostala Joj s licencovaným formátom Moja mama varí lepšie ako tvoja, ktorý si na čas zabezpečil pozíciu trhového lídra. Najstabilnejším „riešením“ Markízy v slote bola scripted-reality séria Rodinné prípady, na ktorú sa televízia spoliehala aj počas aktuálnej jesene.