Finančný audit, ktorý sa chystá v RTVS, by mohol odkryť aj to, za akých okolností verejnoprávna televízia v posledných dvoch rokoch nakupovala práva na viaceré športové podujatia. Inštitúcia uzatvárala kontrakty s neznámymi firmami, ktorým zaplatila za licencie a výrobu signálu státisíce eur. Sama sa pritom práva od ich pôvodných držiteľov nesnažila získať.  

Nie sú to pritom len zmluvy na domácu futbalovú a hokejovú ligu, ktoré sú vďaka nákupom cez sprostredkovateľov podľa všetkého predražené. RTVS čudne získavala aj ďalšie športy, na čo upozornili minulý rok v podnete ľudia zvnútra telerozhlasu, ktorí nechceli byť menovaní.

List poslali vtedajšej členke parlamentného výboru pre kultúru a médiá Natálii Milanovej (OĽaNO), z ktorej sa po tohtoročných voľbách stala ministerka kultúry. Na jej podnet minulý rok RTVS odpovedala, no vec sa ďalej neriešila.

Relácia Milujem Slovensko patrí k tým, ktoré dodávajú externé firmy
Neprehliadnite

Vláda bude schvaľovať finančný audit v RTVS. Dôvodom sú aj predražené programy

Spôsob nákupu práv pritom ilustruje, ako sa v RTVS šafári s verejnými financiami. Príkladom sú aj tri kontrakty so spoločnosťou Ad Solutions z jesene 2018. S firmou predtým ani potom RTVS neobchodovala, za necelý mesiac jej vtedy poslala takmer 233-tisíc eur.

Manažér mal odkázať na externú firmu

Prvá zmluva sa týkala troch kvalifikačných zápasov slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie. Podpísaná bola dokonca spätne, keď si RTVS od Ad Solutions v novembri 2018 objednala dodanie HD signálu zo zápasu Slovensko – Rusko, ktorý sa hral koncom októbra. Zvyšné dva kvalifikačné zápasy boli na programe v apríli a júni 2019.

Slovenský zväz hádzanej (SZH) je povinný vyrobiť signál z medzinárodných zápasov a bezodplatne ho poskytnúť vlastníkovi marketingových práv, v tomto prípade spoločnosti Infront.

Športové zväzy zvyčajne na spoluprácu pri výrobe signálu a odvysielaní prenosov oslovujú verejnoprávnu televíziu, ani tento prípad nebol výnimkou. Aj hádzanári chceli, aby ich zápasy videlo naživo čo najviac divákov na RTVS.

Kvalifikácie ME v hádzanej Slovensko - Taliansko (apríl 2019)
Zdroj: TASR
Kvalifikácie ME v hádzanej Slovensko - Taliansko (apríl 2019)

SZH hovorí, že RTVS ho presmerovala na dodávateľskú firmu. „Komunikácia prebiehala s pánom Hajkom, riaditeľom Sekcie športu RTVS, ktorý nás informoval, že je potrebné uzavretie zmluvy so spoločnosťou Ad Solutions, ktorá následne zabezpečí výrobu signálu pre RTVS a tá uvedený zápas odvysiela. Keďže táto požiadavka prišla priamo zo strany RTVS, tak sme pochopiteľne oslovili túto spoločnosť a dohodli sa na výrobe signálu z predmetných zápasov,“ hovorí generálny sekretár SZH Ivan Sabovík.

Podľa zväzu zaplatili spoločnosti Ad Solutions za výrobu signálu z jedného zápasu 5 400 eur s DPH, dovedna teda 16 200 eur za tri prenosy. Firma si následne od RTVS vyúčtovala za rovnaké tri zápasy ďalších 43 200 eur, teda dvaapolkrát viac. Sumu nemohol navyšovať licenčný poplatok, práva na zápasy poskytoval hádzanársky zväz bez nároku na honorár.

Namiesto vlastnej výroby prenosu teda RTVS mala „dohodiť“ zákazku súkromnej firme a ešte od nej potom licenciu aj signál v jednom predraženom balíku nakúpiť. 

„RTVS zaplatila Ad Solutions predovšetkým za výrobu medzinárodného signálu k predmetným zápasom podľa prísnych štandardov Medzinárodnej hádzanárskej federácie, keďže v čase rokovania so SZH nevedela RTVS garantovať výrobu signálu vo svojich kapacitách. Na druhej strane však chcela pomôcť propagácii hádzanej, ktorá bola dovtedy ignorovaná na obrazovkách RTVS. Predmetná suma za výrobu medzinárodného signálu, jeho dodanie a aj samotnú vysielaciu licenciu bola v danom čase výhodnou trhovou sumou,“ tvrdí šéf športu RTVS Matej Hajko.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa