Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá bude informovať vládu SR a Ministerstvo kultúry (MK) SR o podozreniach z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami v RTVS a navrhne urobiť vo verejnoprávnom médiu finančný audit. Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) to uviedol po utorkovom rokovaní výboru.

K. Čekovský na brífingu po rokovaní zopakoval svoje výhrady, ktoré priamo na výbore predložil generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Vyčítal mu plytvanie pri hospodárení v súvislosti s nákladmi na výrobu programov. „V priebehu roka 2019 sa zvýšili o 5,8 milióna eur,“ spresnil K. Čekovský. Zároveň upozornil aj na to, že väčšiu časť prostriedkov čerpali externí dodávatelia.

Viaceré relácie RTVS sú podľa predsedu mediálneho výboru predražené, spomenul napríklad programy ako Zdravá maškrta, Folklorika či Nero a Seneca, kde vidí i konflikt záujmov programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka.

Najvýraznejšiu kritiku namieril K. Čekovský k projektom Najväčší Slovák a DNA hrdina. „Dokumenty DNA hrdina predstavujú rovnako osoby ako v projekte Najväčší Slovák. Obe diela vyrába tá istá produkčná skupina. Za jeden 40-minútový diel dokumentu je vklad RTVS vyše 80-tisíc eur, pričom v priemere je koprodukčný vklad RTVS na dokumentárny film v závislosti na jeho rozsahu 12- až 24-tisíc eur,“ informoval.

Najväčšieho Slováka, DNA hrdina aj ďalšie formáty vyrába RTVS v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Nunez NFZ režiséra Petra Nuneza. Ten mal na starosti aj program k Oslobenie, 75 rokov života v mieri, odvysielaný počas sviatku 8. mája. RTVS zaň zaplatila vyše 137-tisíc eur. 

Predseda parlamentného výboru tiež upozornil, že RTVS vo viacerých kritizovaných prípadoch nevyužíva centrálny register námetov, ktorý umožňuje vyselektovať programy s reálnym potenciálom vysokej sledovanosti.

„Často ho obchádza, niekedy sa programy vyrábajú len na základe dohody vedenia RTVS a produkčných spoločností, čo vytvára podozrenie, že sa výroby prideľujú niektorým ľuďom,“ uviedol K. Čekovský. Spochybňuje aj vhodnosť uvažovať nad rebradingom, teda modifikáciou vizuálnej identity značky RTVS. Nové logá programových služieb plánuje Rezníkov manažment podľa informácií Mediálne.sk predstaviť v najbližšom období. 

Podľa K. Čekovského zlyhalo nielen vedenie RTVS, ale aj Rada RTVS ako dozorný orgán. Okrem návrhu vláde a rezortu kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto do pléna NR SR predloží návrh uznesenia, že si dozorný orgán neplní svoje zákonné funkcie, najmä kontrolu hospodárnosti verejnoprávneho média.

„Ak sa NR SR dvakrát v priebehu šiestich mesiacov uznesie na tom, že Rada si neplní svoje povinnosti, všetkých členov rady odvolá,“ dodal.

Aktualizované o 19:04: Vedenie RTVS je šokované zo snahy niektorých členov Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá o spochybňovanie kreditu RTVS na základe klebiet a nepodložených informácií bez akejkoľvek analýzy. Manažment telerozhlasu to uviedol v súvislosti s reakciou na utorkové rokovanie mediálneho výboru parlamentu a výstupy naznačujúce plytvanie s verejnými prostriedkami pri hospodárení RTVS.

„Zavádzajúce informácie o vybraných projektoch sú vytrhnuté z kontextu a nie je zjavné, na základe akých konkrétnych údajov a porovnaní Výbor NR SR pre kultúru a médiá vychádzal pri svojich tvrdeniach o ich nehospodárnosti a predražení,“ povedal J. Rezník.

Poukázal na to, že vo vysielaní RTVS stúpol podiel pôvodnej tvorby a v súčasnosti vyrába programy za nižšie ceny ako pred niekoľkými rokmi, pričom dokázala eliminovať konkurenčné snahy, ako aj inflačné tlaky. Pripomenul tiež, že všetky zmluvy aj programy prechádzajú v RTVS viacstupňovou kontrolou, ktorá eliminuje možnosti uprednostňovania akéhokoľvek typu programu.

„Nie je to však prvýkrát, čo ad hoc kritika vybraných projektov skrývajúca sa za pomyselnú starostlivosť o peniaze koncesionárov a spochybňujúca činnosť manažmentu RTVS, je len priehľadnou zámienkou zakrývajúcou ataky na RTVS z čisto politických dôvodov, skonštatoval generálny riaditeľ verejnoprávneho média.