RTVS uvádza, že o dočasnom pozastavení Reportérov sa rozhodlo z viacerých dôvodov. „Základný je ten, že svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať – témami, ani ich spracovaním,“ uvádza telerozhlas v stanovisku.
Tematický rámec podľa RTVS bol neujasnený, pohyboval sa od občianskej problematiky cez podnikateľskú, politickú až po historickú.
„Uchopenie tém bývalo problematické z hľadiska smerovania, záberu, výberu a vyváženosti zastúpenia strán, v reportážach sa vyskytovalo mnoho faktografických chýb a nenáležitých uzáverov, čo generovalo stále vyšší počet oprávnených sťažností a žalôb zo strany dotknutých subjektov, čo následne stálo a stojí ďalších zamestnancov i celú RTVS nemálo času, energie a financií na urovnanie sporov,“ dodáva RTVS.
Moderátor a dramaturg Reportérov Pavol Fejér, ktorý zároveň patrí do autorského tímu relácie, sa k záležitosti zatiaľ nechcel vyjadriť.
Vlani s jednou sankciou
Rada pre vysielanie a retransmisiu dostala vlani na reláciu sedem sťažností. Za Reportérov adresovala televízii jedinú sankciu – nefinančnú. Licenčná rada upozornila RTVS na časť s príspevkom o odovzdávaní medailí na právnickej fakulte, kde nedostali priestor osobnosti, o ktorých sa hovorilo v kritickom duchu – Ján Cuper, Peter Colotka a Katarína Tóthová.
V decembri minulého roka otvorila licenčná rada ešte jedno správne konanie v súvislosti s iným vydaním Reportérov, kde redaktor informoval o sťažnosti niekoľkých živnostníkov, ktorým podľa ich vyjadrení samospráva v Prievidzi sťažuje respektíve obmedzuje podnikanie.
Počet podnetov na reláciu sa ničím nevymyká v porovnaní s inými televíznymi formátmi RTVS či súkromných televízií. Pri formáte investigatívneho typu je navyše citlivosť vyššia a sťažnosti dotknutých strán sú pravdepodobnejšie.
Nie je jasné, koľko žalôb vedie RTVS pre Reportérov v občiansko-právnej rovine, respektíve koľko sťažností dostala, ak hovorí o zvýšenom počte. Mediálne.sk telerozhlas s otázkou konfrontovalo.
Jediný medializovaný prípad udelenej sankcie z posledného obdobia sa týkal ešte vydania relácie z roku 2012, pre ktoré sa s RTVS súdil bývalý predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Súd v roku 2016 rozhodol, že RTVS sa má Š. Harabinovi ospravedlniť a zaplatiť 10-tisíc eur. Pôvodne od RTVS žiadal 200-tisíc. Voči rozsudku sa RTVS odvolala.
Za príspevky z Reportérov dostal vlani P. Fejér dve novinárske ceny – uspel s reportážou Národná cyklistická jama o kauze cyklodrómu a Družba štátu a zločinu. Keď ceny preberal, vyzdvihol celkový počet nominácií novinárov z RTVS (deväť) a dodal: „Snáď ich o rok nebude menej. Dúfajme, že to 22. júna dopadne dobre,“ narážajúc na voľbu generálneho riaditeľa RTVS.
Investigatívu chcú „robiť inak“
RTVS tvrdí, že sa jej Sekcia výskumu programu a vývoja formátov sa začne zaoberať zmenou súčasného formátu relácie Reportéri tak, aby „zodpovedala aktuálnym požiadavkám moderného investigatíveho formátu“.
Zmeny v Reportéroch naznačoval už v decembri v rozhovore pre Denník N Jaroslav Rezník, ktorý reagoval na tvrdenia predošlého šéfa spravodajstva v RTVS Lukáša Dika, že investigatívu chceli robiť vo verejnoprávnom médiu inak. „Lukáš mal pravdu v tom, že investigatívu mali robiť inak. A my ju budeme robiť inak,“ vyhlásil J. Rezník.
„Divák sa pozerá na výstup, my musíme hľadieť aj na to, aká efektívna tá práca je. Budeme sa snažiť výrobu organizovať lepšie, aby bola efektívnejšia a výstupy kvalitnejšie,“ doplnil generálny riaditeľ RTVS.
Reportérov chce RTVS nahradiť občianskou publicistikou – reláciou Občan za dverami, ktorú presunie do vysielacieho času Reportérov, v pondelok večer.
„Relácia Občan za dverami, zameraná na problémy občanov v sporoch s úradmi a inštitúciami sa obsahovo rozšíri o ďalšie reportáže. Pomôže tomu posilnenie redakcie o redaktorov doteraz pôsobiacich v Reportéroch. Obe redakcie sa tak po 15. januári zlúčia do jednej,“ dopĺňa RTVS.
Reportéri sú „posledným mohykánom“ televíznej investigatívy na Slovensku – v komerčných médiách postupne obdobné formáty skončili. Markíza pred rokmi stopla Paľbu (2010) a neskôr aj Lampáreň (2013). Ta3 už skôr zastavila reláciu Čierny Peter (2008).