Discovery ako majiteľ platených športových staníc Eurosport je podľa zmluvy s olympijským výborom povinný poskytnúť sublicenciu v jednotlivých krajinách aj free-to-air platformám. Na Slovensku sa vysielateľ dohodol s RTVS, ktorý vysiela olympiády dlhodobo. V Európe získali práva aj ďalšie verejnoprávne televízie vrátane ČT.

RTVS kúpila sublicenciu na zimne olympijské hry v roku 2018 v Pchjongčchangu a pre letnú olympiádu v Tokiu v roku 2020. Vďaka kontraktu bude telerozhlas exkluzívnym držiteľom audiovizuálnych a neexkluzívnym držiteľom rozhlasových práv. Cena zatiaľ nie je známa.

RTVS získala práva ako celok, znamená to, že vysielať bude aj olympijský hokejový turnaj. Ten je z hľadiska sledovanosti divácky najatraktívnejší. V roku 2014 ho na Slovensku vysielala Markíza, ktorá ho kúpila samostatne. 

„Som hrdý na to, že vďaka dohode s Discovery Communications sa olympijský hokejový turnaj vracia na obrazovky našej verejnoprávnej televízie. Podpis tejto dôležitej zmluvy tiež dokazuje, že dlhodobé strategické ciele verejnoprávnych kanálov by nemali byť viazané na funkčné obdobie aktuálneho manažmentu. Naše úsilie by malo byť zamerané predovšetkým na našich divákov a poslucháčov,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Popri RTVS bude možné olympiády sledovať u nás aj na staniciach Eurosport, ktoré majú ako platené balíky v rastri viacerí operátori.

„Národnej televízii boli udelené vybrané digitálne práva na obsah vysielaný na jeho lineárnych televíznych kanáloch počas spravodajských relácií, ktoré nasledujú priamo po udalosti. Eurosport bude aj naďalej držať práva pre každý okamih olympijských hier v platenej verzii a to prostredníctvom svojich digitálnych služieb,“ uvádza sa v tlačovej správe k dohode Discovery a RTVS.

Discovery vlastní práva na olympijské hry až do roku 2024. V minulosti ich skupovala Európska vysielacia únia (EBU), ktorej je RTVS členom, a tak k nim mala jednoduchšiu cestu.