Z RTVS odchádza šéfdramaturg investigatívnej relácie Reportéri Richard Bolješik. Funkciu zastával od vlaňajšieho januára, keď vymenil Vincenta Štofaníka. Na starosti mal aj reláciu Občan za dverami.

R. Bolješik už pred pár dňami na svojom Facebookovom účte naznačoval, že v televízii čelí pokusu o cenzúru a zastrašovanie. V tejto súvislosti uvádzal, že šéfka odboru televízneho spravodajstva a publicistiky Hana Lyons si chcela pozrieť prvý raz počas jeho pôsobenia zostrihaný diel Reportérov ešte pred vysielaním.

Podľa Bolješikových slov zaujímal manažérku odboru najmä príspevok o zmluvách dobrovoľných hasičov za päť miliónov eur, v ktorom vystupuje ako respondent aj bývalý minister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák. Reportáž odvysiela RTVS v aktuálnom vydaní relácie (25. mája).

R. Bolješik už minulý týždeň tvrdil, že ho praktiky vedenia znepokojujú a hovoril o hrubom zásahu do svojich kompetencií. V pondelok napokon napísal, že v RTVS dal „protestnú výpoveď“.

„Urobil som tak na protest proti praktikám šéfky televízneho odboru Hany Lyons, ktoré vykazujú všetky znaky šikany, zastrašovania, okliešťovania mojej autorskej slobody, nezávislosti ako dramaturga a editora v jednej osobe,“ uviedol.

R. Bolješik sumarizuje tri dôvody svojho odchodu, jedným z nich je aj podľa neho protekčné prideľovanie odmien jednej z redaktoriek Reportérov na základe fiktívnych výkonov. Malo ísť o neodvysielané príspevky v spravodajstve, pričom podieľať sa na tom mala podľa Bolješikových slov Hana Lyons v jeho mene.

„Proti tomu som interne takmer mesiac protestoval, využil som všetky interné mechanizmy, avšak bezvýsledne (e-maily nadriadenej, otvorený list vedeniu, pokus o zmier a iné). Márne som žiadal vyvodenie zodpovednosti voči redaktorke a Hane Lyons, čo sa doteraz nestalo. Šéfka televízneho odboru už takmer mesiac o tejto závažnej veci mlčí,“ napísal R. Bolješik.

Doterajší šéfdramaturg ako druhý dôvod svojho odchodu uvádza rozhodnutie H. Lyons dozorovať všetky vydania Reportérov pred odvysielaním.

Miroslav Kollár (Za ľudí)
Neprehliadnite

Kollár zo Za ľudí chce na výbore opäť riešiť RTVS, stretol sa aj s predsedom Rady

Ako posledný dôvod spomína údajnú šikanu a spochybňovanie profesionality, ktoré podľa neho prišli v čase, keď poukázal na prešľapy svojej nadriadenej H. Lyons a odmietol prevziať jej pozíciu.

„Dôvodom výmeny Hany Lyons malo byť, že dlhodobo nezvláda dennú operatívu a v spravodajstve sa množia chyby. Nie naše publicistické relácie, ale spravodajstvo, za ktoré je priamo zodpovedná Hana Lyons, má dlhodobo aj podľa rôznych analýz problémy s vyváženosťou a objektivitou. Rieši to aj mediálny výbor. Namiesto toho sa Hana Lyons snaží tieto veci prekryť a rozložiť zvnútra publicistiku, ktorú 1,5 roka budujem. Ide o pomstu?“ pýta sa R. Bolješik, ktorý pred príchodom do RTVS pracoval  pre TV Joj.

Mediálne.sk požiadalo o reakciu H. Lyons a RTVS.