Aktuálnu situáciu v RTVS treba riešiť, hovorí podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Miroslav Kollár (Za ľudí).

Koaličný poslanec, ktorý v minulosti zastával post predsedu Rady RTVS, napísal na sociálnej sieti, že „verejnoprávne médiá treba dať do poriadku, vyhnať z nich politiku, zaviesť efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi“.

Cenzúra v Reportéroch?

„Chápem, že vnútri RTVS rastie stres, že vzťahy vnútri spravodajstva sú napäté, ale takéto situácie tejto verejnoprávnej inštitúcii neprospievajú, len ju ťahajú ďalej dolu. Je dôležité, aby sa situácia upokojila a RTVS sa vrátila ku kvalitnej novinárčine,“ uvádzal M. Kollár vo štvrtok na Facebooku.

Vo svojom statuse zdieľal príspevok Richard Bolješika, šéfdramaturga investigatívnej relácie Reportéri, ktorý naznačoval cenzúru a zastrešovanie zo strany nadriadených.

Konkrétne písal o tom, že zostrihanú reláciu pripravenú na odvysielanie budúci týždeň chcela vidieť šéfka televízneho spravodajstva a publicistiky Hana Lyons, čo sa predtým nedialo.

„Predovšetkým ju zaujímal šot, v ktorom vystupoval Róbert Kaliňák, bývalý minister za Smer-SD a zmluvy dobrovoľných hasičov v hodnote 5 miliónov eur. Nerozumiem tomuto postupu, dožadoval som sa odpovedí, čo sa zmenilo, keďže 1,5 roka som reláciu úspešne a nezávisle dramaturgoval, o čom svedčí aj stále rastúca podpora, sledovanosť,“ písal R. Bolješik s tým, že šéfka odboru chce dozorovať všetky relácie Reportérov.

 „Takéto konanie považujem za hrubý zásah do mojej kompetencie dramaturga a pokus o významné zastrašovanie. Neviem vylúčiť cieľ tohto jej konania ani cenzúru do budúcnosti. Mám obavu o reláciu a komu môže napríklad pomôcť vynášanie informácií z Reportérov ešte pred ich odvysielaním?“ pýtal sa novinár.

RTVS sa k Bolješikovým slovám oficiálne nevyjadrila. Televízia pritom v rámci spravodajskej redakcie rieši v týchto dňoch aj ďalší konflikt – šéf domáceho spravodajstva Miroslav Frindt adresoval pred niekoľkými dňami list vedeniu inštitúcie o problémoch v spravodajstve.

Generálnemu riaditeľovi M. Frindt napísal, že problémom je podľa neho spôsob riadenia sekcie zo strany riaditeľa Vahrama Chuguryana. „Rozhodnutia V. Chuguryana komplikujú prácu, vytvárajú stresové prostredie všetkým zamestnancom sekcie spravodajstva RTVS a vo výsledku kazia kredit tejto inštitúcii,“ citoval z Frindtovho listu web Omediach.com.

Moderátorovi Jaroslav Rezník neodpovedal, a tak podal podnet aj na Radu RTVS, ktorá sa ním má zoberať budúci týždeň. Zároveň zaslal podnet na inšpektorát práce.

Konflikt vnútri RTVS sa medzičasom podľa informácií Mediálne.sk stupňuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa