Výška poplatku za rakúsku verejnoprávnu televíziu a rozhlas ORF zostane do roku 2029 nezmenená. Rozhodol o tom rakúsky parlament. Za program, ktorý ponúka všetky stanice ORF, platí každá domácnosť v Rakúsku od roku 2024 mesačne 15,30 eura.
Táto suma by mala zostať do roku 2029 nezmenená, odhlasovali minulý týždeň strany súčasnej vládnej koalície (SPÖ, ÖVP a NEOS). Debata o výške televízneho a rozhlasového poplatku, ako aj štruktúre a organizácii ORF sprevádzala celú volebnú kampaň pred septembrovými voľbami a zasiahla aj do rekordne dlhých povolebných rokovaní.
Národná rada (dolná komora rakúskeho parlamentu) schválila minulý štvrtok príslušnú novelu zákona. Vicekancelár Andreas Babler, ktorý od apríla zastáva aj post ministra pre médiá, v Národnej rade vysvetlil, že novela "zaručuje, že ORF bude nezávislejšia". A tiež, že zaručí, "že sa aj ORF bude podieľať na programe všeobecných úspor". Predseda SPÖ Babler sa tiež vyslovil za ďalšiu zásadnú reformu ORF.

Plánuje ušetriť stovky miliónov eur
Rakúska verejnoprávna stanica plánuje ďalšie úspory v celkovej výške 320 miliónov eur v rokoch 2027 až 2029, ktoré sú potrebné spraviť po súčasnom balíku úspor vo výške 325 miliónov eur, ktoré ORF plánovala usporiť za obdobie štyroch rokov do roku 2026.
Súčasne dôjde k zmenám v kontrolných orgánoch verejnoprávnej stanice, konkrétne v spôsobe vymenovania správnej rady a diváckej rady v nadväznosti na rozsudok Ústavného súdu. Ten zrušil s koncom marca tohto roka niektoré pravidlá pre vymenovanie správnej rady a diváckej rady ORF ako protiústavné a nedostatočne nezávislé od rozhodnutia vlády. Oba orgány budú novo stanovené tento rok v júni.
Konkrétne sa plánuje zníženie počtu vládou vymenovaných členov správnej rady z deviatich na šesť. Divácka rada, zložená zo zástupcov verejnosti, bude mať súčasne viac zástupcov v 35-člennom orgáne.

Zásadná reforma pod paľbou opozície
Podľa Klausa Seltenheima z SPÖ ide o "prvý krok" k zásadnej reforme ORF, s ktorou počíta aj vládny program. Dosiahneme tak možnosť stabilného finančného plánovania v čase, keď všetky médiá musia šetriť a škrtať, zdôvodnil to hovorca SPÖ Seltenheim.
Opozícia túto reformu kritizuje. Slobodná strana Rakúska FPÖ – víťaz septembrových volieb – a Zelení pochybujú, že nová úprava zníži politický vplyv v ORF. Návrh na úplné zrušenie televíznych a rozhlasových poplatkov a na budúce financovanie ORF zo štátneho rozpočtu, s ktorým opakovane prichádzala FPÖ, doteraz nikdy nenašiel vo výbore väčšinu.
FPÖ sa vyznačuje dlhoročnou ostrou kampaňou proti verejnoprávnemu médiu, ktoré podľa krajne pravicovo populistickej strany príliš podporuje ľavicu a nie je objektívne ani skutočne nezávislé, ako pri rozprave v parlamente znovu zopakoval poslanec za FPÖ Christian Hafenecker.

Poplatky za verejnoprávne médiá sa platia v desiatich krajinách Európskej únie. Vo väčšine z týchto krajín sú poplatky za rozhlas a televíziu spojené, najvyššiu sumu mesačne zaplatia ľudia v Nemecku a Rakúsku. Najmenej sa za verejnoprávne médiá platia v Portugalsku a Grécku.
Zmeny na Slovensku a v Česku
Zmeny vo verejnoprávnych médiách sa dejú aj na Slovensku a v Česku. Slovenská RTVS sa po zmene vlády transformovala na STVR, pričom už predchádzajúca vláda zmenila spôsob jej financovania. Zrušila koncesionárske poplatky a nahradila ich príspevkom zo štátneho rozpočtu.

Kto povedie STVR? Začína sa boj o kreslo generálneho riaditeľa
V Česku snemovňa v marci schválila takzvanú veľkú mediálnu novelu, ktorá zvyšuje mesačný poplatok pre Českú televíziu o 15 korún na 150 Kč (5,95 eura) a v prípade Českého rozhlasu o 10 korún na 55 korún (2,18 eura). Návrh, ktorý je teraz v Senáte, tiež rozširuje okruh daňovníkov na všetky domácnosti s internetom.
Opozícia zmenu kritizuje, pričom najsilnejšie hnutie ANO na čele s Andrejom Babišom, deklaruje, že v prípade volebného víťazstva poplatky zruší a nahradí ich financovaním zo štátneho rozpočtu. Rovnako avizuje výrazné šetrenie v Českej televízii a Českom rozhlase, ktoré bude zahŕňať aj zrušenie viacerých staníc a populárnych seriálov či zábavných programov.

Zemetrasenie v Českej televízii? Babiš chce zrušiť seriály a zábavné programy

Poplatky za televíziu a rozhlas stúpnu: Domácnosti si priplatia, opozícia hovorí o plošnej dani

ČT škrtá programy, čaká na vyššie poplatky od divákov. Kvôli šetreniu miznú známe relácie

Starý dobrý Barrandov je späť. Z obrazovky zmizli všetky Soukupove relácie
