Napriek tomu, že prokurátor uvádza v obžalobe, že sa Š. Agh podieľal na falšovaní zmeniek, mal na stredajšom pojednávaní postavenie svedka. Jeho vec bola totiž odčlenená na samostatné konanie. Na ŠTS vypovedal v poobedňajších hodinách.

Obžalovaní M. Kočner a P. Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Š. Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.“

Riešili sa „slinoviny“ aj „slintoš“

Aktualizované o 13:15: Š. Agh vo svojej výpovedi podporil tvrdenie obhajoby, že sa v zmenkách angažoval nebohý právnik Ernest Valko. Potvrdil tak obhajobnú verziu. O zmenkách mal podľa neho vedomosť okrem zavraždeného E. Valka aj zavraždený Peter Čongrády a bývalá manželka P. Ruska Viera Rusková. Tú navrhuje obhajoba predvolať ako svedka.

J. Šanta sa počas výsluchu spýtal aj Š. Agha, či vie, čo znamenajú pojmy „slinoviny“ alebo „slintoš“. Ten reagoval, že to bol pojem, ktorý používal M. Kočner. Na otázku, či bol používaný v ich spoločnej komunikácii, odpovedal, že „to je možné“.

Pojem mal M. Kočner používať, keď od neho žiadal dokumenty s podpisom obžalovaného P. Ruska. Pojem by sa mal nachádzať v komunikácii, ktorú predložil súdu J. Šanta a žiadal jeho prečítanie počas svedeckej výpovede Š. Agha.

Na otázku prokurátora J. Šantu, prečo mala americká CME, aktuálny vlastník Markízy, uhradiť iba 80 miliónov slovenských korún a P. Rusko 500 miliónov slovenských korún, reagoval Š. Agh tak, že Američania boli ochotní splatiť iba pôvodnú pohľadávku Siloša Pohanku.

Prokurátor na súde predložil komunikáciu Kočnera s Aghom, ktorý vypovedal

Štefan Agh na pojednávaní v Pezinku Zdroj: TASR

Na súde Š. Agh taktiež podporil tvrdenie obhajoby, že protihodnotou za zmenky bola záruka, že Markíza nepríde o licenciu. Toto tvrdí obžalovaný P. Rusko a spochybňuje to výpoveď svedkyne Anny Hausknotzovej, ktorá v tom čase pracovala pre Radu pre rozhlasové a televízne vysielanie.

Komunikácia sa nečítala

Komunikácia medzi M. Kočnerom a Š. Aghom sa na stredajšom pojednávaní napokon nečítala. Odmietol to predseda senátu z dôvodu, že sa obhajoba s dôkazom nestihla oboznámiť. Nevylúčil vykonávanie dôkazu do budúcnosti.

Obhajcovia M. Kočnera a P. Ruska namietali uskutočnenie jeho svedeckej výpovede, vzhľadom na to, že sa dozvedeli o existencii nového dôkazu. Návrh bol zamietnutý s tým, že keď sa bude komunikácia čítať neskôr, tak bude prípadne dodatočne predvolaný, aby bol s dôkazom konfrontovaný.

Ruskov obhajca Marek Para na súde dôkaz namietal s tým, že postupné predkladanie nových dôkazov zasahuje do práva na obhajobu. M. Para zároveň žiada, aby sa prepis komunikácie nedostal do médií.

Prokurátor odmietol po otázkach novinárov na obsah komunikácie reagovať, vzhľadom na to, že dôkaz ešte nebol vykonaný. Takisto nekomentoval, či bola otázka z pondelkového pojednávania v súvislosti s výrazmi „slina“ a „slintoš“ smerovaná práve na údajnú komunikáciu M. Kočnerom a Š. Aghom.

Pohanka mal mať pištoľ pri hlave

Š. Agh mal byť v kauze Gamatex spolupáchateľom obžalovanej dvojice pri falšovaní zmeniek. Na otázku TASR, prečo bolo konanie s ním odčlenené na samostatné konanie J. Šanta reagoval, že súd v súvislosti s ním ešte zabezpečuje potrebné dôkazy v prípravnom konaní.

Ďalším dôvodom je aj väzobné stíhanie M. Kočnera. Tomu beží väzobná lehota, vzhľadom na ktorú musí prokuratúra postupovať rýchlejšie ako pri Š. Aghovi, u ktorého väzobné dôvody zistené neboli.

11:56: V stredu dopoludnia na súde vypovedala aj A. Hausknotzová. Na pojednávaní povedala, že M. Kočner získal od S. Pohanku pohľadávku násilným spôsobom. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ uviedla údajné slová S. Pohanku.

S. Pohanku mala A. Hausknotzová stretnúť na premiére filmu o jeho otcovi. Na nej sa ho mala spýtať, či naozaj predal Gamatexu pohľadávku za korunu. Na to jej mal odpovedať áno a dodať, že mal pištoľ pri hlave.
Na otázky novinárov po výpovedi odmietla odpovedať.

Pohankova firma ESPE štúdio predala Gamatexu pohľadávku voči Markíze. Aj na základe tejto pohľadávky sa uskutočnilo násilné obsadenie Markízy v roku 1998. Toto obsadenie sa malo vyrovnať podľa P. Ruska aj spornými zmenkami.

O zmenkách nevie ani účtovníčka

Anna Miklošovičová, ktorá bola v minulosti účtovníčka Markízy, nemá o existencii zmeniek žiadne vedomosti. Povedala to na súde v stredu ráno. „O žiadnych zmenkách sa v tejto spoločnosti neúčtovalo,“ uviedla vo svojej výpovedi A. Miklošovičová.

Na ŠTS vypovedal v utorok riaditeľ Markízy v rokoch 2006 až 2010 Václav Mika. Ten nemal v čase vykonávania svojej funkcie rovnako ako účtovníčka A. Miklošovičová o zmenkách žiadne vedomosti.

M. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.

P. Rusko je tiež obžalovaný z objednávky vraždy niekdajšej spoločníčky Silvie Volzovej. Na súde ju obvinil zo zavinenia situácie, ktorá viedla k predmetným zmenkám, svoju vinu odmieta. Ani prokurátor, ani obžalovaní nepripúšťajú dohodu o vine a treste. Pojednávanie pokračuje v pondelok 29. júla a potrvá opäť do stredy.