Dvaja z troch predvolaných svedkov sa na pojednávanie nedostavia. Prvý predvolaný svedok, terajší riaditeľ televízie Markíza Matthias Settele, sa z účasti ospravedlnil dopredu, takže ŠTS o jeho neúčasti vedel.

Niekdajšia riaditeľka Zuzana Ťapáková údajne nedostala predvolanie, na utorkové pojednávanie sa taktiež nedostaví. O 13:00 prišiel vypovedať ďalší bývalý riaditeľ Markízy Václav Mika, ktorý stál na jej čele od roku 2006 do 2010.

Aktualizované o 13:58: Na súde uviedol, že počas svojho pôsobenia vo funkcii nemal vedomosť o zmenkách napriek tomu, že sa v tom čase stretával s P. Ruskom.

Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), či by podľa neho mohla Markíza na seba takýto záväzok prebrať, odpovedal, že „záväzok bol vyšší, ako bola hodnota podielu Pavla R.“. Dodal, že keby o zmenkách vedel, tak by si premyslel, či bude v Markíze pracovať.

Na margo vzťahu s P. Ruskom V. Mika povedal, že sa poznajú ako kolegovia z Slovenskej televízie, kde spolu pracovali do Nežnej revolúcie. Čo sa týka vzťahu s M. Kočnerom povedal, že sa takisto poznajú z STV a že sa spolu stretávali na Donovaloch. „Nemal som s ním žiadne obchodné styky,“ dodal.

Na konci otázok obhajoby svedkovi chcel obhajca obžalovaných Michal Mandzák predložiť súdu novinový článok o licenčnom konaní Markízy. Tento dôkaz obhajca Markízy Daniel Lipšic namietal. Súd námietke vyhovel a dôkaz odmietol s tým, že nejde o listinu.

Druhý deň procesu mal súd riešiť aj neúčasť M. Kočnera, ktorého obhajoba tvrdí, že sa zúčastniť chce, avšak naďalej trvá na tom, že sú jeho konzultácie s advokátmi monitorované v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Leopoldov.

Z toho dôvodu navrhuje obhajoba presunúť pojednávanie do ÚVV Bratislava, kde by mohli svojho klienta pripraviť na pojednávanie. Prvý deň procesu bol venovaný najmä výpovedi P. Ruska, ktorý naďalej trvá na svojej nevine a zvaľuje vinu na svoju niekdajšiu spoločníčku Sylviu Volzovú.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta v pondelok ukázal súdu nový dôkaz v podobe údajnej piatej zmenky. Tá by mohla inkriminovať P. Ruska aj vzhľadom na to, že tvrdí, že si pamätá podpisovanie štyroch zmeniek.

18:15: Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic po utorkovom pojednávaní povedal, že spochybňuje Ruskovu obhajobu, ktorý viackrát odkazuje na osoby Ernesta Valka, Petra Steinhübela a Petra Čongrádyho. Odkazovanie na ľudí, ktorí sú mŕtvi, považuje za nedôveryhodnú obhajobu.

„V princípe je obhajobná verzia založená na tom, že zmenky síce neboli nikdy nikde nikomu zmienené, účtované a všetci ľudia, ktorí o nich majú vedomosť, sú mŕtvi,“ uviedol Lipšic. Dodal, že takúto obhajobnú verziu považuje síce za zaujímavú, ale málo vierohodnú.

Súčasťou obhajoby P. Ruska má byť aj tvrdenie, že riešenie zmeniek mu navrhol právnik E. Valko. Ten mal byť podľa jeho slov právnym zástupcom S. Volzovej. V rovnakom čase však bol aj podpredsedom Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, čo by podľa D. Lipšica znamenalo jasný konflikt záujmov.

D. Lipšic tiež dodal, že v civilných konaniach obžalovaný P. Rusko nikdy nespomínal, že vie existenciu zmeniek dosvedčiť jeho bývalá manželka Viera Rusková. Tú bývalý šéf Markízy spomenul v pondelok na pojednávaní ako svedka, ktorého polícia odmietla vypočuť.

Rusko vysvetľoval účtovníctvo

11:18: Obžalovaný P. Rusko v utorok predpoludním na súde vysvetľoval, prečo sporné zmenky neviedla Markíza v účtovníctve, tým, že v účtovníctve nebolo veľa vecí.

Obžalovaný P. Rusko v utorok pred súdom zopakoval tvrdenie, že argument o tom, že zmenky nemajú existovať, pretože neboli vedené v účtovníctve, je neobstojný. „Bol som presvedčený o tom, že zmenky do účtovníctva nepatria,“ uviedol ako reakciu na čítanie listinných dôkazov prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

Čítali správu Markízy

Po prestávke bola prezentovaná správa, ktorú pre políciu vypracovala Markíza. V tej sa uvádza, že americká spoločnosť CME – súčasný majiteľ TV Markíza – zaplatila P. Ruskovi za jeho podiel v Markíze vyše pol miliardy slovenských korún.

V pondelok P. Rusko odmietol obhajcovi Markízy D. Lipšicovi odpovedať na to, koľko za svoj podiel inkasoval. Výška výnosov P. Ruska je dôležitá preto, lebo platbu za zmenky mala uhradiť Markíza iba v prípade, že si to P. Rusko nebude môcť vzhľadom na svoju finančnú situáciu dovoliť.

Pojednávanie o zmenkách pokračovalo. Vypovedal aj Mika

Zdroj: TASR

Prokurátor J. Šanta ďalej pokračoval v čítaní správ z auditov CME. Žiadna z nich zmenky nespomína. „Môžeme si tu čítať výkazy, tabuľky, hodnotenia, je to nezmysel, pretože nikto to tam nedal,“ uviedol na svoju obhajobu P. Rusko. Dodal, že uviesť existenciu zmeniek považoval za nepotrebné.

Niekdajší šéf Markízy P. Rusko je takisto obžalovaný aj vo veci objednávky vraždy S. Volzovej, ktorú mal zadať bosovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Černákovi. Obžalovaný M. Kočner je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.