Prechod na digitálne terestriálne vysielanie je už takmer ukončené. Prevádzkovateľ DVB-T na Slovensku, spoločnosť Towercom, dnes zavŕšil budovanie základnej siete vysielačov spustením významného vysielača na bratislavskom Kamzíku.
Presne o 11:11 bol z Kamzíka spustený druhý (komerčný) multiplex a o minútu neskôr aj verejnoprávny. Nový anténový systém s vrcholom v nadmorskej výške 633,5 metra má zabezpečiť pokrytie digitálnym signálom pre podstatnú časť západného Slovenska. Oba multiplexy dnešným dňom šíria aj vysielače Čadca - Husárik, Stará Ľubovňa - Kolník a Nové mesto nad Váhom - Veľká Javorina. "Tento historický moment je porovnateľný so spustením analógového vysielania v novembri 1956," uviedol v tlačovej správe zástupca generálneho riaditeľa Towercomu Peter Valentovič (na snímke).
Predstavitelia Towercomu na dnešnej tlačovej konferencii zosumarizovali celý proces digitalizácie na Slovensku. Prvý DVB-T multiplex bol na Slovensku po troch mesiacoch výstavby spustený 22. decembra 2009 s deklarovaným pokrytím 80,3 % obyvateľstva. Prvý vysielač verejnoprávneho multiplexu bol uvedený do prevádzky 11. júna 2010 a prvý vysielač druhého – komerčného multiplexu 28. júna 2010.
Zdroj: TASR
Towercom sa zmluvne zaviazal pokryť druhým komerčným multiplexom viac než 91 % obyvateľstva. Reálne by podľa informácií Towercomu mal byť dostupný až pre 96,4 % obyvateľov, čo je v prepočte asi 5,19 milióna ľudí a 92,0 % územia. Pri verejnoprávnom multiplexe bol záväzok pokryť minimálne 95 % obyvateľstva, reálne má byť dostupný pre 97,7 % obyvateľov, čo je okolo 5,26 milióna ľudí a 95,2 % územia. Možnosť naladiť aspoň jeden z multiplexov by malo mať 99,3 % obyvateľov.
Spoločnosť vybudovala nanovo 65 hlavných bodov rádiových trás, celkovo 1 750 kilometrov a ďalšie stovky kilometrov optických trás. Na presun techniky bolo využitých viac než 120 kamiónov. Dodávateľov mal Towercom z krajín ako Austrália, Japonsko, Nemecko, Kanada, Belgicko či India. Digitalizáciu takmer ohrozilo zemetrasenie a následná vlna cunami v Japonsku, keďže hlavný dodávateľ anténovej techniky sídli neďaleko mesta Fukušima, ktoré bolo postihnuté aj jadrovým nešťastím. Napriek všetkým prekážkam si firma NEC dokázala splniť zmluvné záväzky.
Zdroj: TASR
Do budúcna chce Towercom v záujme lepšieho pokrytia upraviť parametre na vysielačoch v Starej Ľubovni a Čadci (júl - august 2011) a nainštalovať nový anténový systém na kóte Poprad - Kráľova hoľa (september 2011). Venovať sa chce tiež pilotnému projektu DVB-T2 (2. polrok 2011) a technológii DVB-MHP (2012). "Už sme spustili EPG, chystáme aj ďalšie služby," povedal Valentovič. Towercom má v pláne aj následnú optimalizáciu siete DVB-T vysielačov s ohľadom na konkrétne parametre pri vypínaní analógu v okolitých krajinách (2013).
Celkové náklady na digitalizáciu nechcel Valentovič konkretizovať. "Ťažko to vyčísliť, keďže Towercom už v minulosti výrazne investoval do celej infraštruktúry, budovania siete stožiarov a podobne. Len investičné náklady však sú vo výške desiatok až stoviek miliónov eur," upresnil.
Väčšinu analógových televíznych frekvencií vypne Towercom ešte tento rok. V roku 2012 sa bude vypínať už len minorita zvyšných frekvencií komerčných staníc. Hraničný termín pre úplné vypnutie všetkých analógových kmitočtov je podľa zákona 31. december 2012, frekvencie určené pre druhý a verejnoprávny multiplex sa majú uvoľniť do konca tohto roka.