Štát nebude kompenzovať tých, čo po digitalizácii stratia terestriálny príjem

Digitalizácia televízneho vysielania neprinesie všetkým len výhody. Niektorí obyvatelia Slovenska ostanú po jej zavŕšení bez pokrytia terestriálnym signálom. Budú tak nútení prejsť na iný spôsob TV príjmu s vyššími vstupnými, alebo mesačnými nákladmi. Napriek pôvodným úvahám štát pre nich žiadne kompenzácie nepripravuje.

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v marci uviedol, že STV vyjde z digitalizácie zo všetkých vysielateľov najhoršie, pretože nové pokrytie sa nebude rovnať súčasnému, ktoré je 99,2 %. Riaditeľ Sekcie techniky RTVS Róbert Oravec odhadol, že bez pokrytia môže zostať 12 až 13 % domácností.

"Konkrétne pokrytie obyvateľstva DVB-T signálom je vecou obchodno-právnej dohody medzi prevádzkovateľom digitálnych multiplexov, spoločnosťou Towercom, a konkrétnym vysielateľom, teda aj RTVS. Neexistuje žiadny záväzok stopercentného pokrytia pozemským digitálnym signálom RTVS, preto aj zmluvne dohodnuté pokrytie všetkých televíznych vysielateľov zohľadňuje efektívnosť vynaložených nákladov," vysvetlil pre Mediálne.sk hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič.

Obyvatelia mimo dosahu DVB-T si tak budú musieť zvoliť iný spôsob príjmu signálu. "Aj v súčasnosti existujú lokality, kde si diváci museli riešiť príjem signálu individuálne - buď prostredníctvom káblových rozvodov, satelitu alebo IP sietí. Väčšinou v tých odľahlejších oblastiach sa to rieši satelitom, ktorý má takmer 100-percentné pokrytie," uviedol na marcovej tlačovej besede Oravec.

Pred niekoľkými rokmi sa ako kompenzácia domácností, ktoré stratia terestriálny príjem, navrhovalo rozdávanie satelitných kariet umožňujúcich príjem minimálne programov STV. Diváci by si stále museli zakúpiť satelitnú techniku, no čiastočne by ušetrili na kódovacej karte - ak by im postačila ponuka verejnoprávnej televízie. Táto forma kompenzácie mala ísť z rozpočtu STV, vzhľadom na jej zadlženosť však táto položka v rozpočte nie je a ani vláda neplánuje vyčleniť dodatočné prostriedky. Jediná forma kompenzácie je teda 20-eurový príspevok pre sociálne slabšie domácnosti.

Obyvateľom kolíznych oblastí, v ktorých prevádzkovateľ multiplexu deklaruje pokrytie, ktoré reálne nie je, RTVS odporučilo obrátiť sa v zmysle zákona o digitálnom vysielaní na regulátora, ktorým je Telekomunikačný úrad SR.

Hraničný termín pre úplné vypnutie všetkých analógových kmitočtov je podľa zákona 31. december 2012, frekvencie určené pre druhý a verejnoprávny multiplex sa majú uvoľniť do konca tohto roka. Vybudovanie celej siete vysielačov DVB-T plánuje Towercom už do 30. júna 2011. V tomto čase by podľa vyjadrenia spoločnosti mal byť digitálny terestriálny signál niektorého z multiplexov dostupný pre 99,3 % obyvateľov Slovenska.