„Budem sa obhajovať najlepšie, ako viem,“ povedal bývalý šéf Markízy P. Rusko pred vstupom do pojednávacej miestnosti.

Na pojednávaní sú okrem neho prítomní aj obhajcovia Marek Para a Michal Mandzák, zástupcovia poškodených v podobe advokátov Daniela Lipšica a Tomáša Kamenca a desiatky novinárov, fotografov a kameramanov.

Novinári a verejnosť sledujú pojednávanie za bezpečnostným sklom so zvukovým prenosom. Na M. Kočnera a P. Ruska podala televízia Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov v hodnote takmer 70 miliónov eur a marenie spravodlivosti.

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. V tejto veci je M. Kočner väzobne stíhaný. Okrem toho je stíhaný vo veci objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Jeho spoluobžalovaný P. Rusko je stíhaný na slobode v tejto kauze a taktiež v kauze objednávky vraždy jeho niekdajšej spoločníčky v Markíze Silvie Volzovej.

Aktualizované o 10:53: Na hlavnom pojednávaní v pondelok zaznelo, že P. Rusko naďalej trvá na svojej nevine. Obhajoba namieta účelovosť konania a obviňuje prokurátora Jána Šantu z nepripustenia jediného dôkazného návrhu do vyšetrovacieho spisu.

Obžalovaní podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“.

Súčasťou obhajoby, ktorú za M. Kočnera predniesol advokát Michal Mandzák, bolo opätovné tvrdenie, že obžalovaný nemá právo na dôverný rozhovor s advokátmi. Trestné oznámenie spochybnil z dôvodu, že sa Markíza najprv bránila prostredníctvom civilného sporu a až keď ho prehrala, obrátila sa na políciu.

Na to reagoval zástupca poškodenej Markízy Daniel Lipšic s tým, že televízia nemala donedávna dôveru v orgány činné v trestnom konaní.

„Dôkazom toho je v spise sa nachádzajúci materiál, ktorý spracovala Národná protikorupčná jednotka NAKA, ktorú viedol Krajmer“. Tá podľa Lipšica nebola vôbec príslušná na právnu kvalifikáciu falšovania cenných papierov. Na záver reči dodal, že jeden z obžalovaných mal ešte donedávna vplyv na orgány činné v trestnom konaní, čo je taktiež dôvodom, prečo sa až teraz obrátila na cestu trestného konania. Dohodu o vine a treste nepripustil prokurátor ani obžalovaní.

Na stole je ďalšia zmenka

13:20: J. Šanta na pojednávaní predložil údajnú piatu zmenku. Tú namieta Ruskov obhajca Marek Para s tým, že nejde o originál. Ide o nový dôkaz, ktorý získal J. Šanta po vznesení obžaloby. P. Rusko predtým tvrdil, že si pamätá podpisovanie štyroch zmeniek, nie viac.

Na otázku TASR odkiaľ má prokurátor zmenku, reagoval prokurátor tak, že sa nechce vyjadrovať k dôkazu, ktorý zatiaľ nebol na súde vykonaný. Očakáva, že sa tak stane v najbližších pojednávacích dňoch. Na kritiku prípravného konania zo strany obžalovaného a obhajoby J. Šanta uviedol, že kritika je úplne prirodzená vec „a súčasť obrany každého obžalovaného. Súd obžalobu prijal a to je podstatná odpoveď na vašu otázku“.

P. Rusko hovoril o kauze Gamatex, namietal zoznam svedkov a obviňuje S. Volzovú so spriahnutia sa s mafiou, Petrom Čongrádym a Petrom Steinhübelom. Zmenky považuje za vhodné riešenie, pretože „nikoho nezabili“.

Väčšinu svojej úvodnej výpovede využil P. Rusko na rozprávanie o kauze Gamatex z roku 1998. Na súde zopakoval, že mu riešenie obchodného sporu prostredníctvom zmeniek navrhol nebohý právnik Ernest Valko. Dokazovať to majú listinné dôkazy, ktoré predložil súdu. O zmenkách samotných hovoril v úvodnej reči minimálne.

Na záver úvodnej reči doplnil, že namieta zoznam svedkov, kde sa podľa jeho slov majú nachádzať aj ostatní šéfovia televízie Vladimír Repčík, Zuzana Ťapáková aj Matthias Settele. Tí podľa neho nemôžu mať o predmetnom spore žiadne vedomosti a zopakoval, že žiadal predvolať svoju exmanželku Vieru Ruskovú, ktorú prokurátor odmietol vypočuť.

Po jeho takmer 45-minútovej výpovedi sa ho J. Šanta spýtal, či považuje zmenky za ekonomicky výhodné riešenie, vzhľadom na to, že P. Rusko tvrdí, že týmto situáciu v roku 2000 stabilizoval. „Napravil som to najlepším spôsobom, ako som vedel, nikoho nezabili“, reagoval P. Rusko a dodal, že Markíza „bojovala s tými, ktorí sú dnes zatvorení za vraždy“.

Prokurátor ukázal piatu televíznu zmenku. Na tú si Rusko nespomína

Zdroj: TASR

Po otázkach prišiel aj prvý konflikt medzi obhajcami obžalovaných a poškodených, keď sa prokurátor J. Šanta opýtal, prečo akceptoval P. Rusko sumu 26 miliónov eur. To namietal obhajca M. Mandzák s tvrdením, že išlo o bianko zmenky, kde nebola vyplnená suma. Otázka by preto naznačovala, že mal P. Rusko vedomosť o výške sumy v čase podpísania zmenky.

Slovný konflikt sa opakoval, aj keď sa prokurátor Šanta spýtal P. Ruska, či ho „nehryzie svedomie“, že v otázke zmeniek nepodal na civilnom súde opravný prostriedok.

P. Rusko reagoval, že to za korektné považuje, pretože „Markíza profitovala 19 rokov z našej dohody a bola to dohoda, ktorá umožnila to profitovanie mne, všetkým beneficiérom a aj akcionárom Markízy“.

Dodal, že keby sa spočítali výnosy Markízy za predmetnú dobu, tak „prídete k stovkám miliónov až k miliardám“. Sumu zmeniek považuje za adekvátnu a dodal, že v čase podpísania zmeniek by podpísal „aj dvojnásobnú sumu“.

16:52: Súčasťou kritiky prípravného konania je aj odmietnutie polície vypočuť bývalú manželku P. Ruska Vieru Ruskovú. Tá podľa P. Ruska vie dosvedčiť existenciu zmeniek. „Orgány činné v trestnom konaní v prípravnom konaní takýto dôkaz nepovažovali za potrebné vykonať,“ uviedol J. Šanta.

Prokurátor ukázal piatu televíznu zmenku. Na tú si Rusko nespomína

Zdroj: TASR

Obhajoba P. Ruska stojí aj na tvrdení, že vyrovnanie s Gamatexom vo výške 80 miliónov korún je „hlúposť do neba volajúca“ vzhľadom na to, že mala Markíza a jej licencia podľa neho oveľa vyššiu hodnotu. Riešením boli podľa neho zmenky, čo mal navrhnúť údajne zavraždený právnik E. Valko, ktorý bol podľa slov Pavla R. právnym zástupcom S. Volzovej.

V tom istom čase bol E. Valko podpredsedom Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, čo by podľa obhajcu Markízy D. Lipšica znamenalo konflikt záujmov. „Nehrajme sa tu na spravodlivých a spravodlivejších,“ bola reakcia obžalovaného.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok od 9:00. M. Kočner sa nezúčastní ani na jednom zo šiestich pojednávacích dní.