Moderátor Braňo Král otvoril nedeľnú diskusnú reláciu V politike na TA3 ostrým a jednoznačným úvodníkom, v ktorom reflektoval výsledky amerických prezidentských volieb, kde s jasným náskokom zvíťazil Donald Trump. Z jeho úvodných slov bolo zrejmé, že Král nehovorí iba o Amerike, ale aj o aktuálnej situácii v Slovensku.
V úvode spomenul, že rozdelená spoločnosť nie je problémom iba USA, ale aj našej krajiny. Rovnako ako v Amerike, aj u nás voľby často dopadnú inak, ako predpokladali vplyvné médiá a prieskumy. „V Amerike to mal byť tesný súboj Trumpa a Harrisovej, dokonca s tesným víťazstvom demokratky, no napokon republikánsky kandidát prevalcoval, čo sa dalo. Aj u nás posledné parlamentné voľby mali byť vyrovnané. Dokonca malo tesne vyhrať PS a prezidentské Korčok. A tiež vieme, ako to dopadlo,“ povedal Král.
Prehrala aktivistická žurnalistika
Moderátor následne ostro poukázal na aktivistickú žurnalistiku, ktorá podľa neho neplní svoj účel: „Povedzme to konečne na plné ústa. Tak ako v Amerike, aj u nás prehrala angažovaná a aktivistická žurnalistika.“
Skonštatoval, že takýmto prístupom sa riskuje strata dôveryhodnosti podobne ako pred rokom 1989, keď médiá nekriticky oslavovali jednu stranu. „Ak sa nepoučíme, dopadneme ako médiá pred rokom '89, keď sa velebila komunistická strana. Zaostalý vývoj, neudržateľná ekonomika, pričom všetci ľudia vedeli, že všetko je úplne inak, ako im je pretláčané vtedajším jedným názorom v denníku Práca či Rudé právo, a túžili po zmene,“ pripomenul.
Dnes, hoci sa časy zmenili, Král tvrdí, že isté médiá stále podsúvajú len jeden názor a obmedzujú objektívne informovanie: „U nás krátko pred prezidentskými voľbami prevažovali o jednom kandidátovi negatívne informácie, kým o druhom mierne pozitívne alebo len neutrálne. Ak dovtedy známa športovkyňa či v Československu uznávaný raper podporili kandidáta, ktorý to podľa mainstreamu nemal vyhrať, razom sa na všetky ich úspechy zabudlo a boli terčom mediálneho lynču. Len preto, že nestáli na „správnej“ strane.“
Král zakončil svoj úvodník apelom, že je načase zmeniť prístup médií: byť kritický ku všetkým rovnako, prestať usmerňovať voličov a nechať ich, aby sa rozhodli sami. Podľa neho skutočnými porazenými v amerických voľbách sú médiá. A možno nielen tam, ale aj na Slovensku.