Doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a tzv. zákon o digitálnom vysielaní nahradí od pondelka nový zákon o mediálnych službách. Od rovnakého dátumu nadobudne účinnosť aj zákon o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie.

Efektívnejšia regulácia mediálneho prostredia

Zákon o mediálnych službách má priniesť efektívnejšiu reguláciu mediálneho prostredia. Nový predpis upravuje práva a povinnosti okrem vysielateľov, poskytovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, prevádzkovateľov retransmisie a poskytovateľov multiplexu aj práva a povinnosti poskytovateľov platformy na zdieľanie videí a tiež poskytovateľov obsahovej služby, ktorí nespadajú medzi menované subjekty. Zákon upravuje aj práva a povinnosti distributéra signálu.

Nový zákon zvýši tiež podiel multimodálneho vysielania v televíznom programe, najmä v prípade verejnoprávneho vysielateľa. Sprehľadňuje tiež majetkové a personálne vzťahy súvisiace s médiami.

Zachováva kvóty pre slovenskú hudbu, európske diela a nezávislú produkciu, stanovuje aj minimálny ročný podiel národnostného vysielania v televíznom programe RTVS. Legislatíva rozširuje tiež kompetencie štátneho regulátora v oblasti vysielania, retransmisie a audiovizuálnych mediálnych služieb.

Právo na vyjadrenie

Zákon týkajúci sa publikácií nahradí doterajšie inštitúty práva na opravu a odpoveď právom na vyjadrenie. Toto právo sa vzťahuje na nepravdivé alebo neúplné skutkové tvrdenie, priznalo sa aj verejným funkcionárom.

Periodické publikácie, medzi ktoré sa zaraďujú po novom aj spravodajské weby, budú musieť priznávať väčších investorov alebo darcov. Upravuje sa tiež systém evidovania periodických publikácií. Zriadi sa aj register v oblasti médií a audiovízie, ktorý má viesť ministerstvo kultúry.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom 11. mája 2022 v Prezidentskom paláci v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prezidentka odobrila mediálne zákony, no má voči nim vážne výhrady