Služba by mala spustiť svoju českú verziu už o pár dní. Informoval o tom portál Živé.sk. Ten pripomína, že vybrať si jazykovú verziu budú môcť predplatitelia v nastaveniach aplikácie.

Český dabing začal Netflix pridávať začiatkom leta. Dlhšie obdobie divákom sľuboval aj stále viac titulov s českými titulkami. Teraz už pridal aj niekoľko pôvodných českých filmov. Dokopy ich má byť 150 až 200 vrátane noviniek, ale aj klasík spred rokov.

Portál sa odvoláva aj na fanúšikovskú stránku na Facebooku Netflix CZ + SK Fans, ktorá informovala, že začiatkom októbra boli pridané snímky ako Anděl Páně 2, Trabantem až na konec světa, Gympl či Vejška. Niektoré nebolo hneď možné aj spustiť, no v ponuke sa zobrazovali.

Netflix rozširuje ponuku o české filmy. Onedlho má byť plne lokalizovaný

Na Netflixe sú dostupné filmy ako Gympl či Anjel Pána 2 Zdroj: Facebook

Okrem originálneho zvuku sú k filmom pridané aj anglické či české titulky alebo oboje. V stredu stránka informovala o ďalších novinkách – na Netflixe pribudli aj film Vratné lahve, ako jediný aj so slovenskými titulkami.

Netflix rozširuje ponuku o české filmy. Onedlho má byť plne lokalizovaný

Ďalšími českými novinkami na Netflixe sú aj filmy Všetko alebo nič alebo Vratné lahve aj so slovenskými titulkami Zdroj: Facebook

Vybraným predplatiteľom v Česku poslal podľa fanúšikovskej stránky Netflix aj e-mail so žiadosťou o vyplnenie dotazníku. Napovedá to, že na lokalizácii naďalej pracuje a „poradiť“ si nechá aj priamo od divákov. 

„Okrem všeobecných otázok na spokojnosť s ponukou a čas strávený sledovaním Netflixu sa v ňom objavujú aj otázky na kvalitu titulkov a dabingu,“ informuje stránka.

Netflix si pred časom najal desiatky prekladateľov, aby lokalizáciu stihol spraviť rýchlejšie. Blíži sa totiž štart ďalšieho vážneho konkurenta, internetovej televízie Apple TV+. Spustená má byť v piatok 1. novembra.

Netflix rozširuje ponuku o české filmy. Onedlho má byť plne lokalizovaný

Vratné láhve so slovenskými titulkami Zdroj: netflix.com

Apple TV+ bude dostupná pre viac ako 100 krajín sveta. Zoznam síce zverejnený nie je, ráta sa však aj so Slovenskom. Dedukovať to možno aj z toho, že webová stránka tejto služby je aj v slovenčine a ukážky exkluzívnych titulov majú aj slovenské titulky.

Európska tvorba respektíve lokálny obsah by mal byť postupne dostupný vo väčšom objeme vo všetkých streamingových platformách. Počíta s tým smernica EÚ, ktorá zavádza 30-percentnú kvótu pre európske diela a ich povinné prominentné umiestnenie v službe.