Podnet Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá o možnej cenzúre v spravodajstve RTVS pri príspevku o telefonáte bývalého predsedu NR SR Andreja Danka s obvinenou Alenou Zsuzsová preverí komisia zriadená Radou RTVS. Členovia dozorného orgánu verejnoprávneho média sa na tom uzniesli na stredajšom mimoriadnom rokovaní.

Komisiu vytvoria členovia rady – podpredseda rady Martin Kákoš a členky rady Dóra Hushegyiová a Ildikó Nagy. „Zároveň oslovíme expertov na verejnoprávne médiá z externého prostredia,“ informnoval predseda rady Igor Gallo.

Výbor NR SR zaviazal Radu RTVS prešetriť a vyhodnotiť podnet na cenzúru do 15. júna 2020. Dovtedy správu a zistenia prerokuje aj samotná rada.

Rada RTVS sa v stredu v rámci mimoriadneho zasadnutia venovala aj medializovaným obvineniam bývalého šéfdramaturga relácie Reportéri a Občan za dverami Richarda Bolješika z cenzúry vo vysielaní RTVS.

Na zasadnutí odznelo, že cenzúru nepotvrdil ani samotný sťažovateľ, ani ďalší členovia redaktorského tímu.  R. Bolješik na sociálnej sieti písal o zásahoch do svojej práce a naznačoval šikanózne správanie vedenia sekcie spravodajstva a publicistiky. Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka však rada žiada, aby sa situáciou v sekcii spravodajstva a publicistiky zaoberal a prijal opatrenia na upokojenie situácie.

Richard Bolješik
Neprehliadnite

V RTVS dal výpoveď šéfdramaturg Reportérov, hovorí o šikane

Predseda rady Igor Gallo na rokovaní oznámil, že R. Bolješika po medializovaní jeho stanovísk sám kontaktoval, v telefonickom rozhovore mu však jednoznačne nepotvrdil zásah do autorskej slobody, spochybnil len prístup jeho priamej nadriadenej Hany Lyons pri spracovaní konkrétnej reportáže.

„Na pondelok 25. mája sme ako rada iniciovali i stretnutie všetkých zainteresovaných, žiaľ, samotný pán Bolješik na stretnutie neprišiel, polhodinu predtým nám doručil protestnú výpoveď,“ oznámil I. Gallo.

Od obsahu a formy statusov bývalého šéfdramaturga sa dištancovali aj členovia redakcie Reportéri. Obvinenia z nekalého konania vnímajú ako Bolješikovu medializáciu svojho osobného sporu a hľadanie  podpory u verejnosti, ktorá je citlivá na zásahy do slobody novinárskej práce.

„Chceme uistiť, že naďalej pracujeme slobodne bez akýchkoľvek vonkajších zásahov. Rovnako sa však odmietame nechávať zaťahovať do vnútorných osobných sporov členov vedenia sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS,“ uviedli v otvorenom liste Ivan Brada, Lýdia Kokavcová, Juraj Mravec, Alžbeta Švecová, Lucia Virostková a Katarína Začková.

Ani podpredseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Miroslav Kollár (Za ľudí), prítomný na rokovaní rady, nepovažuje Bolješikove statusy za potvrdenie cenzúry. „Vnímam to ako vnútroredakčné spory, ktoré si tu musíte riešiť. Moja prosba je, aby sa to čo najmenej dotklo vysielania,“ uviedol M. Kollár.

Generálny riaditeľ RTVS Rezník uistil, že sa vzniknutej situácii intenzívne venuje a prijme v priebehu najbližších dní opatrenia na upokojenie atmosféry v redakčnom tíme, ktorú narušili medializované informácie. „Reportéri dostanú nového šéfa, bude to čo najskôr, ako to bude možné,“ dodal šéf RTVS.