Ministerka kultúry Martina Šimkovičová obhajovala chystané zmeny vo fungovaní verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska tým, že stanica podľa nej cenzuruje názory.
Kritizovala tiež prácu novinárov a tvrdila, že sa ľudia čoraz viac spoliehajú na alternatívne médiá, pretože v tých z hlavného prúdu sa vraj obyvatelia dozvedia informácie len „jediného spektra a jednej jedinej pravdy“.
Návrh ministerstva kultúry ohľadom RTVS počíta okrem iného s výmenou vedenia, silnejším vplyvom štátu na inštitúciu alebo so zriadením novej rady pre dohľad nad jej programom. Predloha vyvolala kritiku nielen u slovenskej opozície, samotnej RTVS a jej zamestnancov. Napríklad podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová uviedla, že zmeny môžu viesť ku koncu nezávislého spravodajstva verejnoprávnych médií na Slovensku.
„Nie je absolútne v poriadku, že vo verejnoprávnom médiu sa cenzurujú isté názory,“ tvrdila Šimkovičová. Dodala, že cieľom nového zákona o RTVS je predovšetkým posilniť jeho verejnoprávny charakter a zabezpečiť dodržiavanie plurality.
Podľa opozície aj samotnej RTVS zákon v praxi povedie k ovládnutiu stanice súčasnou vládou premiéra Roberta Fica. RTVS opakovane poprela tvrdenia ministerky, že nie je objektívna alebo že nedodržiava princíp verejnoprávnosti.
„V témach ako covid alebo Ukrajina sa v mainstreame dlhodobo pripúšťa len jediný názor. Akonáhle máte iný názor, ste označovaní za dezoláta, za šíriteľa nejakých bludov alebo za prívrženca nejakej skupiny z východu,“ tvrdila Šimkovičová. Dodala, že zatiaľ nevybrala nového šéfa verejnoprávneho rozhlasu a televízie; podľa návrhu zákona na čele terajšej RTVS skončí súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, hoci päťročné funkčné obdobie by mu vypršalo až v roku 2027.
Ministerku kultúry na tlačovej konferencii podporili tiež predseda SNS Andrej Danko a ďalší politici terajšej vládnej koalície, ktorí sa dostali do slovnej prestrelky s prítomnými novinármi, ktorým obmedzili priestor na kladenie otázok.
Ďalšie dôležité správy
