Ministerstvo kultúry pripravilo návrh zákona, ktorým chce dosiahnuť výmenu súčasného riaditeľa RTVS a posilniť vplyv štátu na inštitúciu.

Opozícia v reakcii predlohu kritizovala a označila ju za snahu vládnej koalície RTVS ovládnuť.

Dve opozičné strany v reakcii na politiku kabinetu premiéra Roberta Fica oznámili pokračovanie protivládnych protestov, ktoré boli predtým zamerané proti zmenám v trestnom práve.

Čo by zmenil nový zákon

Schválením nového zákona by mal vo funkcii skončiť doterajší generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ktorý do čela tejto inštitúcie nastúpil na päťročné funkčné obdobie za bývalej vlády v lete roku 2022.

Po novom by už šéfa tejto verejnoprávnej inštitúcie, ktorá sa má premenovať na Slovenskú televíziu a rozhlas, nevolil parlament, ale sedemčlenná rada. Do nej by štyroch členov vyberal parlament a ďalšie tri ministerstvá kultúry a financií.

Oproti terajšej praxi bude možné šéfa televízie a rozhlasu odvolať aj bez uvedenia dôvodu.

Návrh ministerstva kultúry počíta aj so zriadením programovej rady, ktorá bude posudzovať a kontrolovať program RTVS z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania.

Šimkovičová od rozdelenia RTVS ustúpila

Predstavitelia terajšej vlády opakovane nešetrili kritikou nielen voči niektorým súkromným médiám, ale tiež voči RTVS.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová potom ohlásila, že chce dosiahnuť výmenu vedenia RTVS a že od predtým plánovaného rozdelenia RTVS na samostatnú televíziu a rozhlas jej úrad ustúpil. Tvrdila napríklad, že z RTVS by sa mala stať inštitúcia, ktorá bude dávať priestor každému.

RTVS už skôr odmietla tvrdenia Šimkovičovej, že neplní svoju verejnoprávnu funkciu, a poukázala okrem iného na prieskum verejnej mienky, že jej televízne spravodajstvo diváci považujú za najobjektívnejšie na Slovensku.

Stane sa médiom vládnej moci

Opozícia v reakcii na návrh ministerstva kultúry varuje, že nová Slovenská televízia a rozhlas už nemá byť médiom verejnej služby, ale vládnej moci.

Podľa nej ide o ďalší zápas o dôležitý pilier demokracie na Slovensku. Kvôli krokom vládnej koalície ohľadom RTVS a v ďalších záležitostiach opozičné strany Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita (SaS) zvolávajú ďalšiu protivládnu demonštráciu.

„Vláda ohlásila frontálny útok na RTVS, chcú ovládnuť a zničiť nezávislé médiá. Už sa zmocnili tajnej služby a polície, zrušili špeciálnu prokuratúru a vyhrážajú sa aj Ústavnému súdu. Robia nám hanbu v zahraničí a ohrozujú miliardy z európskych fondov,“ uviedol šéf najsilnejšieho opozičného hnutia PS Michal Šimečka v spoločnom vyhlásení s SaS.

Ďalšie dôležité správy

Budova RTVS v Mlynskej doline v Bratislave.
Neprehliadnite

Ministerstvo kultúry predložilo návrh zmien v RTVS, riaditeľa má voliť rada