Viktor Vincze ukončil v stredu 21. mája svoje 12-ročné pôsobenie v TV Markíza po tom, čo sa nedohodol s vedením televízie na zmene pracovnej pozície a prestupu z Televíznych novín do nového online spravodajského portálu TN Live. Hlavnú spravodajskú reláciu moderoval naposledy so Zuzanou Čimovou v stredu, 21. mája 2025. S divákmi sa rozlúčil legendárnym pozdravom "Good Night, and Good Luck" (Dobrú noc a veľa šťastia), ktorý používal novinár stanice CBS Edward R. Murrow počas svojich vysielaní v 50. rokoch ako posolstvo solidarity, odvahy a nádeje.

Dva dni po odvysielaní posledných Televíznych novín poskytol Vincze Denníku N rozsiahly rozhovor, v ktorom hovoril o zákulisí fungovania celej televízie. Nielen spravodajstva, ale aj o vedení televízie, medziľudských vzťahov s vybranými moderátoroch či účinkujúcich v Let's Dance. Jeho vyjadrenia nezostali bez odozvy a spustili na sociálnych sieťach prestrelku.

Markíza ostro reaguje

Vedenie televízie Markíza sa voči verejným vyjadreniam svojho dlhoročného moderátora Viktora Vinczeho ostro ohradilo. Ten odmietol ponuku viesť nový spravodajský online projekt TN Live, čím podľa vedenia stanice vznikla situácia, ktorú je „logické“ ukončiť vzájomným rozviazaním pracovného pomeru.

Markíza zároveň tvrdí, že Vinczeho výroky, zverejnené aj v nedávnom rozhovore pre Denník N, sú zavádzajúce, poškodzujú povesť televízie a spochybňujú morálnu integritu kolegov – vrátane moderátorky Zlatice Švajdovej Puškárovej. Jeho vyjadrenia, vrátane piatkového rozhovoru pre Denník N, považuje vedenie televízie za zavádzajúce, čiastočne nepravdivé a poškodzujúce povesť televízie.

Ponuka, ktorá ostala bez odpovede

Viktorovi Vinczemu podľa Markízy ponúkli moderovanie nového formátu TN Live – pripravovaného online spravodajstva, ktoré televízia považuje za strategický projekt s veľkým potenciálom. Vincze však ponuku odmietol, čo vedenie televízie rešpektuje.

„Po tom, ako Viktor Vincze túto ponuku odmietol, navrhlo vedenie televízie dohodu o ukončení pracovného pomeru po vzájomnej dohode. Ani tento návrh však neprijal,“ uvádza TV Markíza.

Verejné vyjadrenia? Zavádzajúce, tvrdí televízia

Markíza ostro reagovala aj na piatkový rozhovor, ktorý moderátor poskytol Denníku N. V ňom otvorene kritizoval fungovanie televízie, pomery v spravodajstve aj spôsob, akým sa televízia vyrovnáva s požiadavkami zamestnancov.

„Je známe, že Viktor Vincze, dlhoročný moderátor a jedna z verejne známych tvárí TV Markíza, v uplynulých mesiacoch opakovane kritizoval vedenie spravodajstva a verejne vyjadroval svoje názory v iných médiách. Jeho vyjadrenia, vrátane piatkového rozhovoru pre Denník N, považuje vedenie televízie za zavádzajúce, čiastočne nepravdivé a poškodzujúce povesť televízie.

TV Markíza považuje za neprijateľné, aby ktorýkoľvek z jej moderátorov vystupoval spôsobom, ktorý poškodzuje vlastného zamestnávateľa a znevažuje prácu celého tímu. Zdôrazňuje, že za obsah vysielania je zodpovedné vedenie televízie, ktoré sa zodpovedá všetkým zainteresovaným stakeholderom.

„Zamestnanci, ktorí sa s obsahovým smerovaním nestotožňujú, majú možnosť hľadať uplatnenie v médiách, ktoré sú v súlade s ich presvedčením. Prípadne sa môžu realizovať v inštitúciách, kde je vyjadrovanie osobných názorov na spoločenské dianie kompatibilné s ich profesijnou rolou a nie je v rozpore so statusom televíznej osobnosti. V takom prípade im vedenie televízie nebude brániť a vyjde im v ústrety," píše televízia.

Morálny útok na kolegov?

Markíza sa dôrazne zastala aj moderátorky Zlatice Švajdovej Puškárovej, ktorú Vincze vo verejnom priestore nepriamo kritizoval za jej odlišný postoj k situácii v spravodajstve.

„Vedenie TV Markíza považuje za mimoriadne arogantné, že pán Vincze verejne spochybňuje morálnu integritu svojich kolegov, predovšetkým skúsenej a rešpektovanej novinárky Zlatice Švajdovej Puškárovej, len preto, že má iný názor než ten, ktorý sa on snaží verejne presadzovať. Zároveň zastávame názor, že pán Vincze nemá kompetenciu ani legitimitu komentovať prácu množstva spolupracovníkov z hereckej a umeleckej komunity, ktorí denne pracujú v záujme divákov a diváčok, oceňujúcich kvalitu našich programov," uvádza televízia.

Televízia Markíza verí, že názory vyjadrené v tomto stanovisku sú jasné, logické a v plnom súlade so zásadami pluralitnej demokracie a princípmi trhovej ekonomiky.

Reakcia na rozhovor v Denníku N

Vedenie televízie reaguje aj na rozhovor Vinczeho v Denníku N. Reakciu markízy uvádzame v plnom znení:

Nekritický rozhovor Viktora Vinczeho v Denníku N obsahuje veľa jednostranných a zavádzajúcich vyjadrení,  ktoré poškodzujú dobré meno televízie. Nižšie uvádzame niektoré jeho konkrétne tvrdenia a ich porovnanie s realitou:

1. Vincze pre Denník N: Alebo keď mi riaditeľ HR Peter Rolný vyčítal, že keď žiadam spravodlivé podmienky pre zamestnancov, tak tým naznačujem, akoby dnes neboli spravodlivé. Pýtam sa ho teda, či považuje za spravodlivé, že 20 regionálnych redaktorov spravodajstva požiadalo o zlepšenie svojich podmienok, a odpoveď firmy bola, že troch z nich vyhodili, z toho jednu dokonca tehotnú. Peter Rolný odpovedal: „Veď bola externistka“.

Realita: Viktor Vincze účelovo zavádza. Pri znižovaní počtu regionálnych redaktorov z dôvodu zefektívňovania regionálnej siete sme sa snažili, aby bol dopad čo najmenej nepriaznivý k našim externým redaktorom. S redaktormi prebehli individuálne stretnutia.

Po oznámení externej kolegyne o tom, že bude odchádzať v priebehu niekoľkých mesiacov na materskú dovolenku (čo pri externých redaktoroch znamená de facto ukončenie spolupráce), sme po dohode s ňou spolupracovali až do jej odchodu na materskú a poskytli jej odmenu pri skončení spolupráce (trojnásobok priemernej fakturovanej sumy). Redaktorka tento náš krok privítala. Slová riaditeľa HR Petra Rolného boli zároveň prekrútené, keďže komentoval iba fakt, že agenda externých spolupracovníkov nespadá pod HR.

2. Vincze pre Denník N: Bez Viktora Serebryakova by sme možno netušili, že na úrad vlády chodí Norbert Bödör – a mohol by som pokračovať v menovaní dôležitých príbehov.

Realita: Ďalšie nepravdivé tvrdenie. O tom, že Norbert Bödör bol na úrade vlády sme sa dozvedeli od pozorného diváka, ktorý sa nám ozval. Ten si v reportáži deň predtým všimol, že ide o auto Bödöra. Kolega Serebryakov na základe tohto tipu následne s podporou vedenia redakcie pripravil reportáž do správ.

3. Otázka redaktorky: Neboli ste v pozícii moderátora hlavnej politickej diskusie ako Michal Kovačič, ktorého potrebovali ovládať a nepáčila sa im jeho nezávislosť. Vy ste „len“ čítali správy. Prečo ste im aj tak prekážali? Vincze pre Denník N: Pretože som sa ozval, keď sa diali neprávosti, a pretože som predložil kolektívnu zmluvu, v ktorej sme chceli zlepšiť pracovné podmienky pre všetkých zamestnancov. Televízia prakticky všetky naše návrhy odmietla a hneď na druhý deň mi oznámili, že skončím.

Realita: Zavádzajúce tvrdenie. Televízia pri kolektívnom vyjednávaní prišla s vlastným návrhom kolektívnej zmluvy, čo je úplne štandardný postup. Rokovania o kolektívnej zmluve zvyčajne trvajú mesiace. Organizačná zmena v spravodajstve nijako nesúvisí s aktivitami odborov a ich zástupcov, zmena v Centre spravodajstva a publicistiky sa diala niekoľko mesiacov vo viacerých etapách (od februára 2025), problémom je, až keď sa dotýka Viktora Vinczeho.

4. Vincze pre Denník N: Pre slobodnú žurnalistiku mi minulý rok vzali pätinu platu, dobrovoľne som sa vzdal moderovania najväčšej šou Let’s Dance, moja manželka po tridsiatich rokoch zatvorila na Markíze, a možno na celej svojej kariére, dvere zvonku. Naša rodina tak dobrovoľne prišla o naozaj veľa peňazí. 

Realita: Viktor prišiel o príplatok, ktorý mal dohodnutý za mlčanlivosť nad rámec štandardného platu. Keďže dohodu porušil poskytnutím neautorizovaného rozhovoru, o príplatok prirodzene prišiel. Súčasne platí, že práca moderátora hlavnej spravodajskej relácie aktuálne nie je zlučiteľná s moderovaním zábavných programov. Upravujú to editoriálne smernice CME, ktoré platia vo všetkých krajinách kde mediálna skupina pôsobí.