Joj dostala od Rady pokutu vo výške 3 319 eur za seriál Ministri, ktorý vysielala počas jesene. Námet bol zľahka inšpirovaný slovenskými reáliami, mapoval pôsobenie kontroverznej vlády na čele s jej predsedom. V jednej z odvysielaných epizód zo septembra si „posvietil“ na postoj štátnikov k cirkvi.

V spornej časti mala postava premiéra v úmysle vyhnúť sa národnej púti, a tak so svojím hovorcom hľadali vhodnú výhovorku. Napokon však súhlasil, že sa na tejto púti zúčastní, a to najmä kvôli možnému zvýšeniu volebných preferencií.

Premiér sa však musel vyspovedať u biskupa, ktorý prišiel priamo na Úrad vlády. Politik s tým nebol stotožnený a snažil sa ho podplácať. Vyrušovali ho napríklad nepríjemné skúsenosti z detstva, ktorým čelil v kostole. Neskôr sa v epizóde zo svojich hriechov spovedajú všetci ministri na ich obľúbenom mieste – v saune. V privátnom wellnesse si väčšinou zvyknú užívať radovánky.

Podľa RVR zaznelo v tejto časti seriálu viacero výrokov, ktorými televízia porušila zákon. „Na základe odvysielaného obsahu vzniklo dôvodné podozrenie, či predmetný program mohol dehonestovať, či urážať predstaviteľov cirkvi, alebo jej stúpencov, zosmiešňovať výzor predstaviteľov cirkvi, význam cirkevných obradov, sviatostí, sexuálne správanie jednotlivých predstaviteľov cirkvi a veriacich, kresťanský spôsob života, či vieru samotnú,“ vysvetľuje Kancelária RVR v pracovnom materiáli k stredajšiemu zasadnutiu.

Rovnako malo vzniknúť podozrenie, že odvysielaný obsah mohol hrubo urážať skupinu veriacich a predstaviteľov viery a tým ich znevažovať či hanobiť.

Ako uvádza RVR, v seriáli odznelo v súvislosti s možným hanobením viery či náboženstva viacero výrokov týkajúcich sa svätej spovede.

Boli to napríklad repliky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa