Čínske úrady oficiálne zatkli austrálsku novinárku čínskeho pôvodu Cheng Lei, ktorú v Číne zadržiavajú od augusta 2020. Pre agentúru DPA to v pondelok potvrdila austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Paynová.

Cheng Lei, moderátorka pracujúca pre čínsku štátnu televíziu vysielajúcu v anglickom jazyku CGTN, bola zadržaná v auguste minulého roka pre podozrenie z ohrozenia národnej bezpečnosti. Oficiálne ju zatkli 5. februára na základe podozrenia z nelegálneho vyzrádzania štátnych tajomstiev zahraničiu, uviedla Paynová.

JB 37 Moskva - Demonštranti držia transparent počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Moskve 23. januára 2021. Na sobotňajšej demonštrácii za prepustenie opozičného politika Alexeja Navaľného v Moskve zadržali aj jeho manželku Juliju. V Moskve a desiatkach ďalších miest v Rusku sa v sobotu konajú nepovolené demonštrácie na podporu Navaľného, ktorého minulý týždeň po návrate z Berlína zadržali na letisku v Moskve a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Ruské úrady v
Neprehliadnite

Súd poslal na 25 dní do väzenia šéfredaktora ruského servera

Austrália už viackrát vyjadrila obavy v súvislosti so zadržiavaním Cheng Lei v spojitosti s okolnosťami jej zadržania a zdravia, povedala Paynová. Ministerka zahraničných vecí dodala, že pracovníci veľvyslanectva zadržiavanú novinárku navštívili spolu šesťkrát, naposledy v januári.

Prípad Cheng Lei je jedným zo série incidentov, ktoré sa odohrali minulý rok v Číne a ktorých aktérmi boli zahraniční novinári, pripomína DPA.

WA 1 San Francisco - Dopravná značka pri sídle sociálnej siete Twitter v americkom meste San Francisco v pondelok 11. januára 2021. Spoločnosť Twitter v pondelok oznámila, že po útoku podporovateľov prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zablokovala
Neprehliadnite

Twitter zablokoval účet čínskeho veľvyslanectva v USA

Dvaja austrálski novinári pôsobiaci v Číne ušli z krajiny v septembri minulého roka. Do svojej vlasti sa vrátili na odporúčanie austrálskej vlády po tom, čo im čínske úrady zakázali vycestovať, kým ich nevypočuje polícia v súvislosti s prípadom Cheng Lei.

Začiatkom minulého roka boli z Číny vyhostení všetci americkí novinári, ktorí tam pracovali pre The New York Times, The Washington Post a The Wall Street Journal. Ich vyhostenie bolo súčasťou odvetných opatrení reagujúcich na obmedzenie počtu čínskych novinárov pracujúcich v USA.