Moskovský súd dnes poslal na 25 dní do väzenia šéfredaktora nezávislého servera Mediazona kvôli nedávnym protestom na podporu uväzneného ruského opozičného vodcu Alexeja Navalného. Súd uznal Sergeja Smirnova vinným z opakovaného porušenia pravidiel ohľadom organizácie verejných zhromaždení, uviedla agentúra TASS. Novinár obvinenia odmieta, jeho advokát sa chce proti verdiktu odvolať. Podľa ruských médií ide Smirnov do väzenia za zdieľanie humorného príspevku na twitteri, v ktorom bolo uvedené dátum a čas konania demonštrácie.

Smirnov 20. januára zdieľal na sociálnej sieti vtip týkajúce sa jeho podoby s ruským rockovým hudobníkom, ktorý podporuje Navalného. V príspevku bola tiež Muzikantová fotografie spoločne s dátumom 23. januára a časom 14:00 hodín. Polícia ho obvinila z toho, že zdieľaním príspevku vyzýval k účasti na nepovolenej akcii, uviedol server Mediazona. Snímka však neobsahuje výzvy k protestom a nezmieňuje ani miesto demonštrácie, podotýka ďalší ruský server Meduza.

Server Mediazona založili aktivistky a členky punkovej kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová v roku 2014. Web sa sústredí na monitorovanie ruského justičného prostredia a na informácie o aktivitách polície a väzenskej správy v Rusku, Bielorusku a Strednej Ázii.

KK16 - Na videosnímke z 19. januára 2021 pohľad z dronu na sídlo na pobreží Čierneho mora. Fond boja s korupciou (FBK), ktorý založil ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, zverejnil v utorok na internete investigatívny filmový dokument o údajnom luxusnom sídle prezidenta Vladimira Putina na pobreží Čierneho mora. Kremeľ vzápätí poprel, že by Putin takéto sídlo vlastnil. FOTO TASR/AP
This image taken from video released by Navalny Life youtube channel on Tuesday, Jan. 19, 2021, shows a drone vi
Neprehliadnite

Reportáž ruskej televízie Mash vznikla na pokyn, tvrdí jej už bývalý redaktor

Smirnov si vypočul verdikt deň potom, čo iný súd poslal do väzenia samotného Navalného, ​​keď mu skoršie podmienečný trest v dĺžke 3,5 roka zmenil na nepodmienečný. Do výkonu trestu sa pritom má započítať doba, ktorú opozičník v rámci predošlého súdneho verdiktu zdržiaval v domácom väzení, takže Navalnyj má za mrežami stráviť dva roky a osem mesiacov. Jeho obhajkyňa už oznámila, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Polícia Navalného zatkla 17. januára na moskovskom letisku po prílete z Berlína, kde sa od vlaňajšieho augusta liečil z otravy látkou zo skupiny novičok.

Proti uväzneniu kritika Kremľa sa v Rusku zdvihla vlna nevôle. Prokuratúra pritom varovala pred účasťou na nepovolených protestoch a cenzúrne úrad tiež pred šírením výziev k účasti. Napriek úradným zákazom a policajným hrozbám vyšli o uplynulých dvoch víkendov desaťtisíce Rusov do ulíc desiatok miest. Protesty sa konali aj v utorok, v deň súdu s Navalným. Polícia proti demonštráciám tvrdo zasiahla a od začiatku protestov zadržala vyše 10-tisíc ľudí, vyplýva z informácií serveru OVD-Info, ktorý sa špecializuje na monitorovanie policajných zákrokov.