Bojkot má formu dôslednej neúčasti protestujúcich v reláciách a štúdiách HRT, trvať by mal do 2. marca. Vyvrcholí demonštráciou, ktorá sa v tento deň uskutoční v Záhrebe. Zvolal ju jeden z organizátorov bojkotu – združenie chorvátskych novinárov.

Protest s názvom „Novinárčinu si nedáme“ začalo minulý týždeň 30 spolkov a mimovládnych organizácií, ktoré chceli vyjadriť solidaritu s desiatkami novinárov a médií, ktoré HRT žaluje v prepočte o vyše 309-tisíc eur pre ich informovanie o nehospodárnom utrácaní vo vnútri tejto inštitúcie.

Postupne sa k nim pridali aj parlamentné strany na čele so Sociálnodemokratickou stranou (SDP) a tiež osobnosti kultúrneho a verejného života.

„Oficiálne stanovisko Európskej federácie novinárov je, že HRT je najhoršia verejnoprávna verejnoprávna služba v Európe čo sa týka nezávislosti,“ uviedli organizátori.

Televízia kritiku odmieta

Jelena Berkovičová zo združenia Gong povedala, že „HRT je dnes bohužiaľ okupovaná a nie je to médium, ktoré Chorváti chcú a ktoré si ako demokratická krajina zaslúžia“.

Riaditeľ televízie Kazimir Bačić sa v pondelok v otvorenom liste ohradil, že je to, naopak, jeho inštitúcia, ktorá čelí politickým tlakom. Tvrdí, že si ctí vyváženosť spravodajstva a stala sa obeťou politických potýčok a predvolebnej kampane.

Jedným z politických subjektov, ktoré sa k protestu pripojili, je liberálna strana Pametno. Podľa nej HRT už dlho nie je verejnoprávna a ani spravodajská služba, pretože politicky dosadené vedenie z nej urobilo servis vládnucej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ).

Zamestnancov HRT vyhodili z tlačovky

Opozičná sociálnodemokratická strana v pondelok vykázala redaktora, kameramana a technika HRT zo svojej tlačovej konferencie.

„Osobne proti vám nič nemáme, ale pridali sme sa k bojkotu. (...) Protestujeme proti podľa nás najhoršiemu verejnoprávnemu médiu v Európe,“ zdôvodnil svoj krok predseda záhrebskej organizácie SDP Gordan Maras.

Jeho krok však organizátori bojkotu verejne odsúdili, nakoľko tvrdia, že cieľom protestu určite nemala byť cenzúra novinárov.

K incidentu sa o deň neskôr vyjadrila v stanovisku aj samotná televízia. HRT v nej uviedla, že odmieta vyhlásenie G. Morasa. Ten na tlačovke povedal, že televízia sa súdi aj s novinármi z vlastných radov, informuje Total Croatia News.

Vedenie HRT tvrdí, že vlastných zamestnancov nežaluje, súdi sa s vydavateľmi pre poškodenie dobrého mena televízie a rovnako aj médiami a ich šéfredaktormi. Tí vraj neuverejňujú stanoviská, v ktorých sa televízia obhajuje a tým porušujú mediálny zákon.