Film slovenskej režisérky Viery Čákanyovej s názvom Biela na bielej získal cenu za najlepší svetový dokument na tohtoročnom Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava. Informoval o tom v nedeľu český Deník N. Podľa vyjadrenia porotcu, azerbajdžanského režiséra Hilala Baydarova, ide o veľmi úprimný, odvážny a inšpiratívny film, ktorý ukazuje, aké ťažké, až takmer nemožné je natočiť film sám o sebe. Dokument slovensko-českej koprodukcie je videodenníkom Čákanyovej z jej pobytu na poľskej antarktickej stanici. Tam v roku 2017 natáčala film Frem (2019), ktorého hlavnou postavou bola umelá neurónová sieť, uvádza jihlavský festival na svojej webstránke.

Počas pobytu na stanici vedie režisérka tzv. chatové konverzácie s umelou inteligenciou. Diskusie sa dotýkajú filmu, umenia či zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia oslobodený o ľudskosť a emocionalitu, nútiaci k zamysleniu.

Martin Šulík
Neprehliadnite

Film Muž so zajačími ušami od Martina Šulíka získal ocenenie na filmovom festivale vo Varšave

 

Jihlavský festival pozostáva zo siedmich súťažných sekcií. Okrem najlepšieho svetového dokumentu súťažia snímky napríklad aj v kategóriách ako najlepší debutový film, najlepší krátky dokument či najlepší český dokument. V poslednej zo zmienených kategórií cenu získal film Nová šichta od Jindřicha Andrša, ktorý kiná uvedú vo februári 2021.