Britská vláda sa chystá obmedziť financie stanice BBC tým, že aj napriek aktuálnej vysokej inflácii zamedzí zvýšenie koncesionárskeho poplatku za jej sledovanie, uviedol nedeľník Mail on Sunday.

Zmrazenie poplatku

Stanica na svojom webe informovala, že správa zatiaľ nie je potvrdená. Budúcnosť BBC je neustálym predmetom politických debát a vláda v poslednej dobe navrhuje reformu jej financovania, napísala agentúra Reuters.

Vláda podľa nedeľníka plánuje na dva roky zmraziť poplatok, aby zostal na súčasných 159 librách, hoci sa očakáva, že inflácia v Británii dosiahne 30-ročné maximum a vyšplhá sa na šesť percent alebo viac. Rozhodnutie vlády by tak uľavilo spotrebiteľom, ktorí sa stretávajú s rastúcimi životnými nákladmi.

Závislosť na financovaní

Pre BBC by ale podľa Reuters bolo nepríjemné, pretože stanica, ktorá je na poplatkoch závislá, musí obstáť v konkurencii súkromne financovaných spravodajských serverov alebo streamovacích služieb.

„Prišiel čas na debatu o nových spôsoboch, ako financovať, podporovať a predávať skvelý britský obsah," uviedla na twitteri Nadine Dorriesová, ktorá v britskej vláde zodpovedá za kultúru a digitalizáciu. „Toto oznámenie o poplatku bude posledné. Dni, keď starým ľuďom hrozilo väzenie a exekútori im klopali na dvere, sú preč," doplnila.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Zlodej ukradol novinárovi mobil, cez ktorý išiel živý prenos. Nevedomky v ňom pokračoval ďalej