Na medzinárodných festivaloch si s úspechom vedie slovenský animovaný film Idiot, za ktorého vznikom stoja košický scenárista a režisér Dušan Davidov a animátor Martin Kolčak. Film získal ceny na 19 filmových festivaloch, napr. v USA, Indii, Austrálii, Venezuele, Peru, Bolívii, Holandsku, Taliansku či na Filipínach. 

Film Idiot z roku 2018 má 19 minút, celkovo jeho tvorba trvala štyri roky. Ako názov napovedá, inšpiroval sa rovnomenným dielom Fjodora Michajloviča Dostojevského. V príbehu sledujeme bezvýznamného úradníka, ktorého dobromyseľnosť ostatní zneužívajú a ktorý je ochotný vždy pomôcť aj za cenu nepochopenia. Témou je altruizmus aj jeho vnímanie ako slabosti. ,,Je to téma, ktorá sa nás všetkých dotýka, lebo v každom z nás je kus 'idiota', to znamená toho, ktorý chce pomáhať, kus altruistu, toho 'človeka'. A v dnešnej dobe mám pocit, že tá človečina je veľmi potrebná," uviedol pre TASR režisér Davidov.

Film vznikal z obmedzených zdrojov, podporu získal od Audiovizuálneho fondu v sume 15-tisíc eur a od Literárneho fondu zhruba 3 000 eur. Na filme sa podieľal 12-členný tím, hudbu mal na starosti skladateľ Ján Kovalčin, pri dabingu pomáhali košickí herci. ,,Pravda je, že ak by sme do toho nedávali vlastné peniaze, asi by to neuzrelo svetlo sveta. Jednoducho, u nás sa takto robí, musíte veľmi chcieť, túžiť a dúfať," skonštatoval Davidov.

ocenenia k animovanému filmu Idiot
Zdroj: František Iván/ TASR
ocenenia k animovanému filmu Idiot

Najintezívnejšia práca na filme bola v roku 2018. Po dokončení snímku poslali na medzinárodné festivaly, prelomovým bol úspech na minuloročnom Indo Global International Film Festival v indickom Bombaji. Ďalšia prestížna cena pre film prišla z tohtoročnej súťaže Accolade Global Film Competition v americkom San Diegu. ,,Idiota" si paradoxne vyžiadali a ocenili aj na Hollywood Blood Horror Festival. Film tak možno vnímať rôznym spôsobom. ,,Pôvodne sme to robili ako komédiu, potom ako grotesku, nakoniec z toho vyšla psychologická dráma a cenu sme dostali za najlepší horor v Amerike," poznamenal Davidov s úsmevom.

Emmys
Neprehliadnite

Český seriál o kyberšikane získal nomináciu na Emmy

Na Slovensku mohli diváci film vidieť v košickom Kine Úsmev začiatkom tohto roka v rámci Košice International Monthly Film Festival, kde taktiež získal cenu za najlepší animovaný krátky film. Autori plánujú snímku sprístupniť na internete, ale vzhľadom na stále aktuálnu účasť na festivaloch až budúci rok.