V americkom Los Angeles sa v noci na pondelok konal 93. ročník odovzdávania filmových cien Oscar. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Najúspešnejšou snímkou sa stala Zem nomádov režisérky čínskeho pôvodu Chloé Čao. Tento elegický road movie o starnúcej, marginalizovanej generácii Američanov brázdiacich západ Spojených štátov v dodávkach bol nominovaný v šiestich kategóriách.

Film triumfoval v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia a najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Frances McDormandová). Chloé Čao sa stala iba druhou ženou, ktorá získala Oscara za réžiu. Najviac nominácií mal životopisný film Mank, na zlatú sošku však premenil iba dve z nich (výprava a kamera).

Svojho druhého Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe si odniesol Anthony Hopkins. V snímke The Father stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie.

KK8 Los Angeles - Na snímke sošky Oscarov sú vystavené v hollywoodskom obchode so suvenírmi 15. apríla 2021 v Los Angeles. Slávnostný galavečer  tohtoročného udeľovania filmových Oscarov sa uskutoční 25. apríla 2021. V poradí 93. ročník udeľovania Cien Akadémie, odloženého pre pandémiu o dva mesiace, sa bude vysielať prevažne z budovy železničnej stanice Union Station v centrálnej časti Los Angeles, ako aj z tradičnej hollywoodskej lokality spojenej s odovzdávaním Oscarov - multifunkčného komple
Neprehliadnite

Čo má spoločné komédia Borat s drámou Obchod na korze alebo 7 zaujímavostí o Oscaroch

Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film získala dánska snímka Chľast režiséra Thomasa Vinterberga. Víťazný film je temnou existenciálnou komédiou o radostiach a nebezpečenstvách alkoholového opojenia. V hlavnej úlohe sa predstavil Mads Mikkelsen. Vinterberg bol nominovaný aj v kategórii najlepšia réžia.

V poradí už 93. ročník udeľovania Cien Akadémie bol pre koronavírusovú pandémiu odložený o dva mesiace. Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) oznámila nominácie 15. marca. O ocenenie sa uchádzali filmy z roku 2020 a zo začiatku roka 2021.

Galavečer sa vysielal z budovy železničnej stanice Union Station v centre Los Angeles, ako aj z tradičnej hollywoodskej lokality spojenej s odovzdávaním Oscarov - multifunkčného komplexu Dolby Theatre.

Hlavnú úlohu si vo filme zahral slovenský herec a youtuber Lukáš Frlajs
Neprehliadnite

Perinbaba na bielom koni, marvelovky či nový Spider-Man. Očakávané filmy majú nové premiéry

V histórii udeľovania Oscarov, ktorá sa začala v roku 1929, išlo iba o štvrtý raz, čo bolo udeľovanie odložené, a o prvý raz od roku 1934, čo sa mohli o ocenenie uchádzať filmy s premiérou v dvoch rozličných kalendárnych rokoch.

Slávnostné podujatie už tretí rok za sebou nemalo stáleho moderátora; nominácie uvádzali Harrison Ford, Brad Pitt, Reese Witherspoonová, Joaquin Phoenix, Renée Zellwegerová, Laura Dernová, Angela Bassettová, Halle Berryová, Bryan Cranston a ďalší.

Prehľad víťazov všetkých 23 kategórií:

Film: Zem nomádov

Réžia: Chloé Čao (Zem nomádov)

Herec v hlavnej úlohe: Anthony Hopkins (The Father)

Herečka v hlavnej úlohe: Frances McDormandová (Zem nomádov)

Herec vo vedľajšej úlohe: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Herečka vo vedľajšej úlohe: Jun Jo-džong (Minari)

Cudzojazyčný film: Chľast (Dánsko)

Pôvodný scenár: Nádejná mladá žena

Adaptovaný scenár: The Father

Animovaný celovečerný film: Duša

Animovaný krátkometrážny film: If Anything Happens I Love You

Celovečerný dokumentárny film: Moja učiteľka chobotnica

Krátkometrážny dokumentárny film: Colette

Krátky film: Vzdialené svety

Hudba: Duša

Pôvodná pieseň: Fight for You (Judas and the Black Messiah)

Zvuk: Sound of Metal

Výprava: Mank

Kamera: Mank

Masky: Ma Rainey - matka blues

Kostýmy: Ma Rainey - matka blues

Strih: Sound of Metal

Vizuálne efekty: Tenet