Mnohé firmy na Vianoce pripravujú originálne sviatočné reklamy. V Nórsku tento rok oslavuje nečakaný úspech reklama nórskej štátnej pošty. Otec Vianoc, postava ktorá v Škandinávii rozdáva darčeky, sa v nej bozkáva s iným mužom a spoločne oslavuje Štedrý večer. Pošta tým chcela pripomenúť 50 rokov od povolenia vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Na reklamu upozornila stanica BBC.

Reklamu už videli dva milióny ľudí

Dlhá verzia poštovej reklamy má štyri minúty. Ľahko prešedivený muž v nej trávi každý rok sviatky s rodinou svojej sestry a na Štedrý večer sa vždy krátko stretne s fúzatým mužom v červenom kabáte, ktorý k nemu dorazí komínom. Jeden rok však mužovi prinesie darčeky poštová doručovateľka. Otec Vianoc sa potom ale objaví uprostred obývačky a svojho hostiteľa pobozká. Reklamu videli len na YouTube takmer dva milióny ľudí.

Poštu reakcie prekvapili

„Chceli sme osláviť päťdesiatročné výročie od zrušenia zákona zakazujúceho vzťahy osôb rovnakého pohlavia," hovorí Monica Solbergová, marketingová riaditeľka poštovej spoločnosti Posten. „Rozsah odozvy nás prekvapil. Čakali sme istú reakciu, ale rozhodne nie takú," dodala.

Nórska spoločnosť je tolerantná

V niektorých častiach sveta táto reklama budí kontroverzie, časť verejnosti odsudzuje sexualizáciu vianočného idolu, iným vadí, že je v reklame neverný pani Klausovej. V Nórsku bola reklama všeobecne dobre prijatá, čo svedčí o progresívnom postoji nórskej spoločnosti k sexuálnym menšinám, píše BBC.

Produkt nestačí
zverejniť na
platforme a čakať,
kým sa nasypú
peniaze. Treba
ho propagovať
po celý čas trvania
zbierky.
Neprehliadnite

Ako na úspešný widget? Ten najlepší vôbec nevyzerá ako reklama

Homosexualita bola trestným činom

Až do roku 1972 bola homosexualita v Nórsku trestným činom, manželstvá párov rovnakého pohlavia severská krajina schválila o 21 rokov neskôr. K popredným obhajcom práv homosexuálov patrila tento rok zosnulá Kim Frieleová. Nórsko jej usporiadalo štátny pohreb, na ktorom sa zúčastnili aj členovia kráľovskej rodiny. Rakvu zdobili dúhové stuhy symbolizujúce homosexuálnu komunitu.

KK47 Brusel - Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová hovorí počas plenárnej rozpravy o pokusoch umlčať slobodné médiá v Poľsku, Maďarsku a Slovinsku v budove Európskeho parlamentu 10. marca 2021 v Bruseli. Snahy vnútroštátnych orgánov niektorých členských krajín EÚ o umlčanie nezávislých médií boli v stredu poobede predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie (EK). Rozprava v bruselskom sídle EP sa zameral
Neprehliadnite

Jourová: Platená politická reklama musí byť transparentná aj na internete