Koaličný partner poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), strana Dohoda, nepodporí navrhovanú daň z reklamy pre neštátne subjekty, proti zavedeniu ktorej protestujú niektoré tamojšie médiá. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Piatkové vyhlásenie strany Dohoda znamená, že vládna koalícia nemusí mať dostatok hlasov pri pokuse schváliť v parlamente túto navrhovanú legislatívu. „Podľa nás (daň) môže priniesť poľským podnikom, médiám a ľuďom veľa negatívnych účinkov. Strana Dohoda preto nevidí žiadnu možnosť, ako podporiť tento zákon v jeho súčasnej podobe," uviedla strana vo vyhlásení.

Nová daň, ktorá má nadobudnúť účinnosť neskôr v tomto roku, bude platená z výnosov z reklamy televíznych a rozhlasových vysielateľov, tlačených médií a internetových mediálnych spoločností. Štátne médiá budú od tejto povinnosti oslobodené.

KlubRádió
Neprehliadnite

Maďarské opozičné rádio bude rozhodnutím súdu len na internete

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že táto daň je súčasťou celoeurópskeho úsilia o zdanenie globálnych technologických gigantov, ako sú Google alebo Facebook, ale mnoho nezávislých médií tvrdí, že ňou budú nespravodlivo zasiahnuté aj ony. Morawiecki uviedol, že ide o poplatok solidarity, ktorý vytvorí lepšie podmienky pre rozvoj slobodných médií a pomôže financovať verejné zdravotníctvo a sektor kultúry.

Daň však prichádza v čase, keď mnohé mediálne spoločnosti v dôsledku pandémie zasiahlo znižovanie príjmu z reklamy aj strata príjmov z iných oblastí podnikania.

Hlavná poľská súkromná televízia TVN a rozhlasové stanice v krajine na protest proti tejto navrhovanej dani prerušili v stredu svoje vysielanie a noviny začiernili svoje titulné stránky. Podľa nich môže byť zavedenie novej dane pre mnohé z nich likvidačné. Ako pripomína DPA, do tohto protestu sa zapojilo približne 45 poľských súkromných médií.