Rozhlasová stanica Klubrádió, považovaná za posledné rádio v Maďarsku kritické voči vláde, bude môcť naďalej vysielať len cez internet. Rozhodol o tom dnešný verdikt budapeštianskeho súdu, ktorý zamietol žalobu stanice na rozhodnutie mediálnej rady o odobratie licencie na vysielaciu frekvenciu. Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová to kriticky označila za ďalší umlčaný hlas v Maďarsku.

Klubrádió zvádzalo s mediálnou radou niekoľko právnych súbojov, tentoraz sa jednalo o odmietnutí automatického predĺženia frekvencie 92,2 MHz, na ktorej rádio doteraz vysielalo. Verdikt, o ktorom stanica informovala na svojom webe, znamená, že vysielanie na uvedenej frekvencii skončí v nedeľu. Z formulácie správy vyplýva, že na tom zrejme nič nezmení skutočnosť, že ide o rozhodnutie v prvej inštancii a vedenie rádia sa proti nemu chce odvolať.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Sledovanie a ohrozovanie novinárov skončí. Štát zabezpečí ich ústavnú ochranu

„Dnešné rozhodnutie budapeštianskeho súdu pečatí osud poslednej maďarskej nezávislej rozhlasovej stanici. Nedávno prepracované mediálne zákony neponechávajú stanicu Klubrádió žiadny iný spôsob, ako predĺžiť frekvenčnú licenciu po 14. februári. Ďalší umlčaný hlas v Maďarsku. Ďalší smutný deň pre slobodu médií," reagovala Mijatovičová.

Mediálna rada svoje rozhodnutie z minulého 20. septembra odôvodnila tým, že Klubrádió v uplynulých rokoch opakovane porušilo mediálny zákon. Stanica, ktorá sa zameriava na spravodajstvo a hovorené slovo, sa proti tomu odvolala s presvedčením, že išlo o menšie prehrešky a rada v súlade s platnými právnymi predpismi mala licenciu predĺžiť. Navyše v obdobných prípadoch postupovala voči iným médiám rozdielne.

Predseda predstavenstva Klubrádió András Arata v reakcii na utorkový výrok súdu označil za hanbu, že v Maďarsku existuje systém, v ktorom môže mediálna rada urobiť takéto rozhodnutie a v ktorom takéto rozhodnutie podporí justícia. Informoval zároveň, že Klubrádió už pripravuje proti súdnemu verdiktu odvolanie.