Reklamy na autá budú musieť vo Francúzsku od 1. marca budúceho roku povinne sprevádzať aj ekologické slogany vyzývajúce na chôdzu alebo využitie hromadnej, prípadne zdieľanej dopravy, uviedla agentúra AFP.

Francúzsko už podobný prístup v roku 2007 zaviedlo pri príliš slaných, sladkých a mastných potravinách, keď sa snažilo propagovať zdravý životný štýl. Pri reklamách na autá ide o obmedzenie cestnej dopravy a zníženie dopadu na životné prostredie.

Môžu si vybrať slogan

Reklama na motorové vozidlá bude novo musieť obsahovať jedno z nasledujúcich oznámení: „Na krátke cesty dajte prednosť chôdzi alebo jazde na bicykli“, „Myslite na spolujazdu“ alebo „Vo všedné dni jazdite verejnou dopravou“. Vo vyhláške to oznámilo ministerstvo pre ekologickú transformáciu.

Pokiaľ zadávateľ reklamy pravidlo poruší, úrady ho na to najskôr len upozornia. Pokiaľ nedôjde k náprave, hrozí mu pokuta až 50-tisíc eur  za každé uverejnenie reklamy bez patričného sloganu.

Od rovnakého dátumu vo Francúzsku výrobcom áut vzniká aj nová povinnosť uvádzať triedu emisií oxidu uhličitého u propagovaných vozidiel.

Mercedes-Benz EQE.
Neprehliadnite

Mercedes-Benz stiahol v Číne reklamu. Verejnosť pobúrilo, že Aziatov zobrazuje stereotypne