Spojené štáty a ich spojenci vo štvrtok vyzvali Rusko, aby chránilo slobodu tlače, a odsúdili zásah proti nezávislým médiám v krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

USA a ďalších 17 krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Británie v spoločnom vyhlásení uviedli, že nové náročné požiadavky zo strany ruskej vlády na médiá, aby sa pod hrozbou pokuty označili za "zahraničných agentov", predstavujú "jednoznačné úsilie zmariť obyvateľom prístup k nezávislému spravodajstvu".

Koniec Slobodnej Európy

Krajiny tvrdia, že Moskva je po odstavení nezávislých novín odhodlaná ukončiť aj činnosť americkou vládou podporovanej stanice Slobodná Európa (RFE/RL) v Rusku.

Seattle,,Washington,/,Usa,-,December,10,2019:,Google,Logo
Neprehliadnite

Rusko chce udeliť Google vysokú pokutu za to, že nemaže nelegálny obsah

Odstavené periodiká okrem iného kritizovali Rusko za zatýkanie žurnalistov, ktorí informovali o protestoch na podporu uväzneného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného, ako aj za údajnú perzekúciu reportéra RFE/RL na anektovanom Kryme.

„Vyzývame Ruskú federáciu, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a povinnosti v oblasti ľudských práv, rešpektovala slobodu tlače a zaručila bezpečnosť novinárov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Útok na slobodu tlače

„Apelujeme na ruskú vládu, aby ukončila prenasledovanie nezávislých médií, zastavila politicky motivované konanie voči novinárom a mediálnym organizáciám a prepustila tých, ktorí sú nespravodlivo zadržiavaní,“ pokračuje znenie danej výzvy.

WA 4 Postupim - Leonid Volkov, blízky spolupracovník väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prevzal v jeho mene mediálnu cenu M100 udeľovanú za zásluhy v boji za slobodu prejavu a médií v nemeckom meste Postupim v stredu 6. októbra 2021.Ocenenie dostal Navaľnyj spoločne so svojou nadáciou Fond boja proti korupcii (FBK). FOTO TASR/DPA 

06.10.2021, Brandenburg, Potsdam: Leonid Volkov, Mitarbeiter von Nawalny, nimmt stellvertrend für den inhaftierten russischen Regierungskritiker
Neprehliadnite

Sedí v ruskom väzení, ale v Nemecku dostal cenu. Navaľného ocenili za slobodu prejavu

Západné mocnosti zároveň poukázali na vyhostenie reportérky britskej stanice BBC Sarah Rainsfordovej z Ruska, čo táto organizácia označila za útok na slobodu tlače.

Moskva toto obvinenie odmieta a tvrdí, že k opatreniu prikročila v reakcii na skutočnosť, že Británia odmietla udeliť akreditáciu nemenovanému ruskému novinárovi.