Väznenému ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému v stredu udelili v Nemecku mediálnu cenu M100 udeľovanú za zásluhy v boji za slobodu prejavu a médií. Ocenenie v mene Navaľného prevzal jeho blízky spolupracovník Leonid Volkov (na snímke), informovala agentúra AFP.

„Samozrejme, ideme ďalej,“ vyhlásil Volkov, ktorý žije v exile, po prevzatí ceny v Postupime neďaleko Berlína. Napriek represiám zo strany Kremľa „sa nám podarilo dokázať, že korupcia je problém dotýkajúci sa ľudských práv,“ uviedol.

Mediálnu cenu M100 udeľuje od roku 2015 porota zložená z novinárov z celého sveta. Dostávajú ju jednotlivci alebo organizácie, ktoré sa angažujú v boji za slobodu prejavu a tlače.

Navaľnyj je za mrežami od polovice januára - hneď od svojho návratu do Ruska z liečenia v Nemecku, kde sa zotavoval z pokusu o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Vo väzení si má odsedieť dva a pol roka za údajnú spreneveru.

Nadácia FKB bola v Rusku vyhlásená za extrémistickú organizáciu a následne bola zrušená.

EBE 22 Moskva - Na snímke ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj stojí v ochrannej klietke na moskovskom súde 12. februára 2021. Navaľnyj je obvinený vo veci urážky na cti a ohovárania. FOTO TASR/AP
In this photo taken on Friday, Feb. 12, 2021 and provided by the Babuskinsky District Court, Russian opposition leader Alexei Navalny stands in a cage during a hearing on charges of defamation in the Babuskinsky District Court in Moscow, Russia. Navalny was accused of slandering a World War II vetera
Neprehliadnite

Navaľnyj rok po svojej otrave vyzval Západ na ostrejší boj proti korupcii

 

Alexej Navaľnyj
Zdroj: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko
Alexej Navaľnyj