Rozhodnutie Rady z decembra minulého roka, kedy na rok 2019 neudelila výnimku ani jednému rádiu, podľa ANRTS ukazuje, že je naozaj nevyhnutné, aby ministerstvo kultúry na čele s ministerskou Ľubicou Laššákovou čo najskôr pripravilo novelu zákona a vysielaní. Asociácia to uvádza vo svojom vyhlásení.

Kvóty nariaďujú, že slovenské piesne majú v prípade komerčných staníc tvoriť štvrtinu vysielania hudobných diel za kalendárny mesiac, v prípade RTVS ide o 35 percent.

Jednu pätinu z týchto piesní majú tvoriť nové slovenské pesničky, teda tie, ktoré sú mladšie ako päť rokov. Do podielu sa pritom zarátavajú len skladby odohrané medzi 6. hodinou ráno a polnocou.

„Situácia, kedy je zákonná úprava nevhodná úplne pre všetkých, musí pani ministerke indikovať, že je čas situáciu zmeniť. Ministerka by mala naplniť svoj prísľub, že nemieni konzervovať súčasný stav a nebude sa brániť diskusii na tému povinných kvót slovenskej hudby. ANRTS sa preto obráti na ministerstvo s požiadavkou na akútne legislatívne riešenie situácie,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktorým sú podpísaní prezident Asociácie Marcel Grega a viceprezident ANRTS pre rádiá Ivan Antala.

ANRTS uvádza, že rádiá už od návrhu na zavedenie kvót upozorňujú na 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa