Ústavný súd vo veci rozhodol v stredu na neverejnom zasadnutí pléna. V tlačovej správe informuje, že návrhu generálneho prokurátora nevyhovuje. 

Podnet z prokuratúry dostal ústavný súd ešte v roku 2016, vec vtedy prijal na skúmanie a pridelená bola sudcovi spravodajcovi Lajosovi Mészárosovi. 

Generálny prokurátor Jaromíž Čižnár kvóty v rádiách nariaďujúce hrať stanovený podiel slovenských piesní napadol po podnete súkromných rádií. Dal im za pravdu, keď sa s novými pravidlami nestotožnili hneď v niekoľkých smeroch.

Prokuratúra dospela k názoru, že zákon porušuje práva vysielateľov, ako aj garanciu slobodného podnikania. Upozorňovala pri tom na viaceré články ústavy, ako aj na Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Viacero sporných bodov

Rádiá prijatú legislatívu dlhodobo kritizujú. Zákon je podľa ich názoru protiústavný napríklad pre porušenie hospodárskej súťaže. Argumentovali tým, že aby si udržali poslucháčov, musia hrať piesne, ktoré sú úspešné. Ak budú hrať neustále to isté, hrozí, že ich počúvanosť bude klesať a tým pádom prídu aj o zadávateľov reklamy.

Prokuratúra po podnete rádií poukazovala aj na to, že podpora slovenskej hudobnej tvorby má v konečnom dôsledku za následok znevýhodňovanie súkromných vysielateľov ako podnikateľských subjektov. Tí pre kvóty nemôžu slobodne rozhodovať o tom, v akej miere budú do vysielania zaraďovať slovenské piesne.

Prokuratúra tiež uviedla, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa