Bilbordy viacerých politických strán boli v noci z nedeľu na pondelok narýchlo prekryté bielou farbou. Stalo sa to napríklad s bilbordami KDH, ale aj ďalších parlamentných strán - Smeru, SDKÚ, SNS, Mostu-Híd a SaS. K akcii sa prihlásilo hnutie Generácia´89, ktoré ohlásilo, že za bielením sú jeho sympatizanti. Hnutie chce podľa výzvy na sociálnych sieťach takouto formou "vyčistiť Slovensko od špinavých praktík a populizmu, Slovensko zbavené od po uši zašpinených politikov v kauzách rozkrádania verejných financií a majetku." Vyzýva hlavne mladých ľudí k "občianskej neposlušnosti." Zároveň žiada vyšetrenie kauzy Gorila a avizuje, že podobné akcie budú v blízkom čase pokračovať.
„Ide o reakciu na predvolebné kampane subjektov, ktoré sa za 22 rokov od pádu totality zaplietli do nespočetných káuz korupcie, rozkrádania verejných financií a majetku alebo sú podozrivé z nekalých praktík v spolupráci s finančnými skupinami,“ píše hnutie vo svojom vyhlásení. Bielenie má byť aj bezprostredná reakcia na kampaň KDH, ktorá si zvolila za základnú predvolebnú farbu bielu a historicky kontroverzný motív „Biele Slovensko.“ „Niektorí politici chcú biele a čisté Slovensko. I keď ho podaktorí z nich už rozkradli a vybielili viac než dosť, budú ho teda mať."
Zdroj: Generácia´89
Generácia '89 sa označuje ako hnutie mladých ľudí, študentov, umelcov a sympatizujúcich občanov, ktorí "majú po krk dvadsaťdvaročného rozkrádania verejných financií a majetku štátu a nemienime sa už naďalej prizerať výsmechu občanom z tvárí politikov." K hnutiu sa hlási napríklad Róbert Mihály, ktorý stál v posledných mesiacoch za viacerými podobnými akciami. V roku 2010 držal hladovku pred parlamentom na protest za zúženie poslaneckej imunity.
Podľa výzvy hnutia je pravdepodobné, že v bielení budú pokračovať. Aký počet nosičov postihlo zabielenie, sa Mediálne.sk zatiaľ nepodarilo zistiť.
Zdroj: Generácia´89
Mediálne.sk požiadalo o stanovisko všetky politické strany, ktoré Generácia´89 spomína vo vyhlásení, že sú obete útokov. Mnohé ich zatiaľ nezaregistrovali. Poškodzovanie svojich bilbordov zatiaľ nezaregistrovala ani strana SNS. "Ale ak ich zistíme, veríme, že má o tom prehľad kompetentný orgán - polícia," reagovala pre Mediálne.sk hovorkyňa strany Jana Benková. "Ak by sme poškodenie bilbordov zistili, budeme to riešiť v súčinnosti s kompetentnými štátnymi orgánmi a postaráme sa o nápravu," dodala.
"Nebudeme komentovať tieto aktivity," povedal zas pre Mediálne.sk hovorca KDH Matej Kováč.
Aktualizácia: Podobne reagovala aj tlačová tajomníčka Most-Híd Zuzana Bačiak Masaryková: "Do tejto chvíle nevieme o našom bilborde, ktorý by bol zabielený alebo inak poškodený. Iniciatívu tohto hnutia nepodporujeme a pokladáme to za nesprávnu vec."
Smer-SD poškodené bilbordy prelepuje. Koľko ich je, zatiaľ hovorca neoznámil. "K tejto konkrétnej iniciatíve sa zatiaľ nevieme vyjadriť, ale monitorujeme takéto situácie a priebežne poškodené bilbordy prelepujeme," povedal pre Mediálne.sk hovorca Smeru Erik Tomáš.
Strana SaS je prekvapená, že hnutie ju začlenilo do svojho zoznamu strán, na ktorý útočí. "Strana SaS za sebou nemá na rozdiel od mnohých iných strán korupčné škandály. Práve naopak, dôsledne proti korupcii bojuje. Ocenili by sme preto, ak by nás organizátori tejto kampane nedávali na jednu úroveň s presluhujúcimi politikmi," reagovala hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.
SDKÚ-DS je podľa hovorcu strany Michala Lukáča na poškodzovanie bilbordov v predvolebnej kampani zvyknutá z bývalých kampaní. "Prelepíme ich," povedal pre agentúru SITA.