H. Hajtová pridala príspevok so spomínaným popisom na svoj súkromný profil. Upozornili naň viaceré médiá a hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej sa voči tomu ohradil. Stalo sa tak uplynulý týždeň, keď bola hlava štátu na služobnej ceste v New Yorku.

„Pani prezidentka sa od spomínaných vyjadrení ostro dištancuje, nesúhlasí s takýmito prejavmi, považuje ich za neprípustné. Sama volá po väčšom rešpekte v spoločnosti. Po návrate z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku bude situáciu riešiť,“ povedal M. Strižinec.

Ako informuje denník Nový Čas, v utorok začala Kancelária prezidentky SR v súvislosti s vyjadreniami H. Hajtovej disciplinárne konanie na základe zákona o štátnej službe.

„Bola zriadená disciplinárna komisia, ktorá posúdi závažnosť porušenia služobnej disciplíny,“ uviedol hovorca.

Hlavnými organizátormi Národného pochodu za život boli Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Cieľom bolo verejne podporiť ochranu života človeka od počatia a prijatie súvisiacich legislatívnych zmien.

Samotného pochodu v nedeľu 22. septembra za zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí. Bol vyvrcholením série podujatí, ktoré sa začali predtým v piatok.

Prihlásili sa k nemu aj viaceré koaličné aj opozičné strany a hnutia, medzi nimi napríklad SNS, OĽaNO, ĽSNS a Sme rodina či zástupcovia mimoparlamentných strán KDH či Kresťanská únia. Z. Čaputová ako politička neprezentuje v tejto oblasti vyhranený názor. Súhlasí s legislatívou v súčasnom znení.