Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že šéfa ľavicovej webovej stránky BirGün zadržali za „podnecovanie ľudí k nenávisti a nepriateľstvu“, čoho sa údajne dopustil odkazom na Twitteri.

Portál BirGün bol na internete ostro kritizovaný za reportáž, podľa ktorej pri stredajších tureckých útokoch proti kurdským pozíciám v Sýrii prišli o život civilisti. Turecká vláda to však poprela.

Polícia uviedla, že otvorila celkovo 78 trestných prípadov proti jednotlivcom za internetovú „propagandu“ proti operácii.

Turecko spustilo v stredu operáciu Prameň mieru proti Sýrskym demokratickým silám (SDF), vedeným Kurdmi, ktorých pokladá za „teroristickú“ odnož kurdských povstalcov na svojom vlastnom území.

Polícia zatkla online kritikov aj počas predchádzajúcich ofenzív proti kurdským silám v Sýrii a obvinila ich z „teroristickej propagandy“.

Organizácie na ochranu ľudských práv kritizujú úpadok slobody prejavu za vlády tureckého prezidenta Recepa Tayyipa – obzvlášť po nevydarenom prevrate v roku 2016. Po ňom totiž nasledovalo zatýkanie desaťtisícov politických odporcov.