Úlohou Checkbotu bude upozorňovať na neoverené informácie, nálepkovanie nepriateľov, strašenie či chýbajúceho autora v príspevkoch.

„Viac ako polovica ľudí na Slovensku verí konšpiračným teóriám, čo je najviac spomedzi krajín V4. Mnohé z nich sa šíria práve Facebookom, ktorý proti tomu robí žalostne málo. Rozhodli sme sa s tým niečo robiť sami. Keď sa Facebook nevie opraviť sám, tak ho chceme opraviť my,“ hovorí Peter Jančárik z agentúry Seesame, ktorá prišla s myšlienkou chatbota.

Časť zavádzajúcich správ dokáže Checkbot odhaliť sám, v iných používateľa navedie, aby na manipulácie prišiel on. Sídli na Facebookovej stránke CheckbotSK, dá sa k nemu prekliknúť z tematického webu. Na ňom nájdu návštevníci aj príklady najčastejších manipulácií.

Checkbota môže využiť prakticky ktokoľvek z 2,7 milióna Slovákov na Facebooku. „Rozpráva tak, aby mu rozumeli aj starší ľudia, ktorí sú častou obeťou hoaxov a dezinformácií,“ vysvetľuje P. Jančárik. Ako na to, vysvetľuje aj animovaný spot.

Okrem chatovacieho algoritmu dokáže Checkbot pod vedením človeka aktívne vstupovať do diskusií. „Zameriame sa najmä na diskusie pod článkami z dezinformačných webov, kde sa šíria nezmysly a nenávisť,“ dodáva Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorý je členom autorského tímu Checkbota.

„Jeho poslaním bude vysvetľovať a nepriamo aj motivovať ľudí, aby si na Checkbota klikli a začali s ním konverzáciu. V Checkbotovi sa tak spája počítačový algoritmus s ľudskou inteligenciou a empatiou,“ dodal.

Autori plánujú koncept preniesť aj do ďalších krajín. „Je to experiment, ktorý, keď sa osvedčí, je pomerne ľahko prenositeľný do zahraničia. Prvou voľbou je Česko, keďže databáza Konšpirátorov pokrýva aj české dezinformačné weby,“ hovorí P. Jančárik a dodáva, že už bežia rokovania s českými organizáciami, ktoré by si Checkbota „adoptovali“.

V autorskom tíme Checkbota sú okrem P. Jančárika a T. Kriššáka aj aktivista a učiteľ Juraj Smatana. Ide o ľudí, ktorí sú zároveň členmi projektu Konšpirátori.sk, ktorý chráni inzerentov pred spojením s pochybnými webmi.

Vývoj chatbota konzultovali a pripomienkovali novinár Filip Struhárik z Denníka N a odborník na dezinformačnú a extrémistickú scénu Daniel Milo z Globsec Policy Institute. Bota technologicky vyvinula slovenská firma Touch4IT.

Vývoj bota bol financovaný z grantov Veľvyslanectva USA v SR, Nadácie Eset a Telekomu. Projekt podporuje aj Nadácia otvorenej spoločnosti a veľvyslanectvá Kanady a Holandského kráľovstva.

„Sme radi, že Checkbota podporujú viaceré organizácie, ktoré si uvedomujú problém šírenia falošných správ. Aj keď je nám jasné, že zoznam partnerov prinesie botovi publicitu aj na dezinformačných weboch. Vážime si, že do toho išli s nami,“ dodáva P. Jančárik.