Vplyvný podnikateľ Peter Thiel kritizoval americké technologické spoločnosti Google a Apple, že majú blízko k Číne. Spoluzakladateľ služby PayPal a člen správnej rady Facebooku patrí k vplyvným osobám pokiaľ ide o investície do technológie. Thiel, ktorý netají svoj príklon ku konzervatívcom, v roku 2016 verejne podporoval kampaň bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Zo spoločností sa kladne staval napríklad k softvérovej firme Palantir, ktorá sa špecializuje na analýzu takzvaných veľkých dát, ktoré dodáva okrem iného americkej vláde.
Vo virtuálnej debate nadácie Richarda Nixona zameranej na Čínu sa k Thielovi pripojil Trumpov niekdajší minister zahraničia Mike Pompeo a bezpečnostný poradca bývalého prezidenta Robert O'Brien.
Thiel kritizoval Google za to, že s čínskymi univerzitami spolupracuje na vývoji umelej inteligencie. Odvolával sa pritom na rozhovory s insidermi. ,,Vzhľadom k tomu, že v Číne všetko civilné a vojenské splýva, Google de facto spolupracoval s čínskou armádou, a nie s americkou armádou," povedal Thiel. S odvolaním sa na zdroje z Googlu dodal, že spoločnosť dospela k záveru, že pri spolupráci s Čínou bude ľahšie sa o technológiu podeliť, pretože by im v opačnom prípade ,,bola rovnako ukradnutá".
Twitter plánoval prevziať Clubhouse za 4 miliardy dolárov
,,Tieto obvinenia sú nepodložené," povedal serveru CNBC hovorca Googlu. ,,S čínsku armádou nespolupracujeme. S hrdosťou pokračujeme v dlhej histórii spolupráce s americkou vládou, vrátane ministerstva obrany, v mnohých oblastiach ako je kybernetická bezpečnosť, nábor zamestnancov a v zdravotnej starostlivosti," dodal.
Thiel ďalej uviedol, že Apple sa proti Číne nevymezí kvôli svojmu obrovskému dodávateľskému reťazcu v krajine. Poznamenal, že iné technologické spoločnosti, menovite Facebook, Amazon a Microsoft, nemajú v Číne rozsiahle obchodné záujmy - v niektorých prípadoch preto, že čínska vláda ich hlavnú činnosť v krajine obmedzila.